Dymiące Szmulki 

Walka o czyste powietrze w stolicy trwa. Wystarczy wspomnieć chociażby powstanie w Warszawie Biura Ochrony Powietrza, które dzięki zcentralizowaniu działań ma skuteczniej realizować programy m.in. w walce ze smogiem. Cóż jednak, jeśli na Pradze nadal część osób nie przywiązuje się do tego, czym i jak pali, i nad Szmulkami zobaczymy kłęby czarnego, szczypiącego w oczy dymu…

Temat palenia czym popadnie nie jest obcy mieszkańcom Pragi, w tym Praskiemu Stowarzyszeniu Mieszkańców Michałów. Aktywiści zwracają uwagę, że w dzielnicy nadal istnieją czynne kopciuchy, czyli piece starszej generacji, które poza drewnem czy węglem, opalane są śmieciami. Jest to problem zarówno w mieszkaniach prywatnych, w których brakuje centralnego ogrzewania, jak również w siedzibach firm.

Na stronie stowarzyszenia czytamy:

„[…] Najsłynniejszym piecem na Szmulkach jest zapewne piec ogrzewający posesję przy Śnieżnej 3, obiekt licznych skarg (w tym również naszych) i interwencji Straży Miejskiej. Póki co, zdaniem strażników, wszystko jest ok…

Ze swojej strony apelujemy do właściciela nieruchomości, by mimo wszystko zastanowił się nad alternatywnymi rozwiązaniami grzewczymi, bo nawet jeśli w tym konkretnym piecu nie są palone śmieci i inne materiały zabronione, to jego funkcjonowanie jest uciążliwe dla wielu mieszkańców.

Innymi miejscami, z których dymi (uciążliwości z tym związane zgłaszają mieszkańcy, sami również sprawdzaliśmy) są posesje na Łomżyńskiej i Radzymińskiej – wystąpiliśmy do Straży Miejskiej z wnioskiem o udzielenie informacji o liczbie interwencji w tych miejscach i wynikach kontroli.

[…] Apelujemy również do władz miasta i ZGN o przyspieszenie podłączeń budynków komunalnych przy Michałowskiej i Grajewskiej do sieci ciepłowniczej. W tych miejscach również dymi…”.

Przyłączamy się do apelu aktywnych prażan, którzy, zakładamy, w imieniu nas wszystkich dążą do poprawy jakości powietrza.

Źr. http://stowarzyszeniemichalow.blogspot.com/

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *