Pałacyk Konopackiego. Remont trwa. Szykuje się nowe miejsce spotkań dla mieszkańców

O postępie prac w Pałacyku Konopackiego poinformował stołeczny Ratusz. Budynek zlokalizowany przy Strzeleckiej 11/13 został już odgrzybiony. Obecnie trwa w nim m.in. osuszanie. Jakie jeszcze prace zostały przewidziane?

Pałacyk Konopackiego to budynek z lat 60. XIX wieku. Już na pierwszy rzut oka widać, że dom wymaga gruntownego remontu, który nareszcie został rozpoczęty zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Prace rozpoczęto od przeprowadzenia ekspertyzy mykologicznej, która wykazała, że budynek jest bardzo zagrzybiony. Niestety zastosowanie wyłącznie środków grzybobójczych okazało się mało skuteczne. W zaistniałej sytuacji wykonawca zdecydował się na skucie wszystkich tynków – wewnętrznych i zewnętrznych i na miejscowe wypalanie murów. Ponadto w pałacyku częściowo wymieniono stropy oraz naprawiono spękania ścian.

„Obecnie osuszane są piwnice i podbijane fundamenty, oznacza to położenie praktycznie nowych fundamentów, bo pierwotnie pałacyk ich właściwie nie miał. Cały obrys budynku został podzielony na 230 sekcji, a jednorazowo można wykonać zaledwie pięć (obecnie zakończono 30% zakładanych prac).

Cały budynek spięto stalowymi ściągami, aby poprawić stabilność murów. Zdjęto stolarkę okienną i drzwiową, rozebrano drewniane klatki schodowe. Według zaleceń konserwatora zabytków w przypadku ich złego stanu technicznego powinny zostać odtworzone”.

Nowa przestrzeń posłuży w przyszłości mieszkańcom Pragi. To w odrestaurowanym pałacyku swoje miejsce znajdzie dom kultury, w którym prowadzony będzie m.in. dom seniora oraz liczne pracownie artystyczne.

Zakończenie remontu prowadzonego przez m.st. Warszawę planowane jest na połowę przyszłego roku. Koszt robót budowlanych to 13 mln zł.

Źr./fot. UM Warszawa/SZRM

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *