MJN chce zakazu parkowania na chodnikach

Aktywiści z niezależnego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze złożyli petycję do Sejmu, w której postulują wprowadzenie zmian dotyczących parkowania. Okazuje się, że ich pomysł uzyskał pozytywną opinię Biura Analiz Sejmowych. Czy MJN faktycznie wpłynie na poprawę komfortu pieszych, przy jednoczesnym zaostrzeniu przepisów wobec kierowców?

Brak miejsc postojowych i problem z nielegalnym parkowaniem to codzienność większości aglomeracji. Plaga parkowania na chodnikach i ciągach pieszo-rowerowych dotyczy również Warszawy.

Sytuację pieszych chcą poprawić aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, którzy w październiku br. złożyli do Sejmu projekt ustawy przewidujący parkowanie na chodnikach tylko, gdy zarządca drogi wyznaczył odpowiednie miejsce i pozwalający również odholować nielegalnie zaparkowane samochody.

Społecznicy pragną zaostrzyć przepisy wobec nielegalnie parkujących. Po pierwsze postulują wprowadzenie zakazu parkowania auta tak, by cała jego bryła znajdowała się na chodniku. Dopuszczają parkowanie poprzez wjazd samochodu na chodnik jedynie przednimi kołami lub jedynie bocznymi. Drugą proponowaną zmianą jest wprowadzenia możliwości odholowania każdego, nieprawidłowo zaparkowanego auta. Obecnie bowiem odholować można jedynie ten samochód, który nie tylko stoi na zakazie, ale dodatkowo utrudnia ruch, stwarzając zagrożenie.

Okazuje się, że pomysł otrzymał pozytywną opinię legislatorki Biura Analiz Sejmowych, dotyczy to szczególnie holowania nielegalnie zaparkowanych pojazdów:

„Koncepcja usuwania wszystkich nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów wobec ewentualnej nowelizacji art. 130a ust. 1 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym wydaje się zadaniem trudnym do wykonania, ale być może w ostatecznym rozrachunku przyczyniłaby się do przestrzegania przez polskich kierowców podstawowych znaków zakazów”.

Jak wynika z opinii Biura Analiz Sejmowych propozycje MJN są godne rozważenia, zajmowanie bowiem ciągów pieszych przez samochody, bez zachowania przepisowego 1,5 m, stanowi poważny problem. Wniosek nie został jeszcze rozpatrzony. MJN czeka również na wsparcie ze strony Ministerstwa Infrastruktury.

Czy nowe przepisy wejdą w życie, czas pokaże. A co Wy myślicie o zaostrzeniu przepisów wobec kierowców?

 

źr. MJN

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *