Adam Asnyk zawitał do szkoły na Szmulkach. 90-lecie praskiej szkoły

Rzeźbiarka Zofia Kubicka uroczyście przekazała warszawskiej Szkole Podstawowej nr 354 imienia Adama Asnyka płaskorzeźbę przedstawiającą portret patrona szkoły. Okazją było 90-lecie szkoły mieszczącej się przy ul. Otwockiej 3 na praskich Szmulkach, łączące się w tym roku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przekazuję rzeźbę z radością jako córka absolwentki i matka ucznia tej szkoły. Oraz jako artystka, która uważa, że wszyscy powinni dzielić się owocami swej pracy i talentu ku pożytkowi społeczności – powiedziała Zofia Kubicka podczas uroczystości. – Dziękujemy. To dzieło sztuki na pewno znajdzie u nas swoje godne miejsce – zapewniła dyrektor placówki Renata Wilczyńska, przyjmując również od artystki certyfikat potwierdzający autentyczność i unikalność rzeźby.

Zofia Kubicka jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od lat związana z warszawską Pragą, gdzie mieszka i tworzy. Głównie tutaj działa również Fundacja Otwarta Pracownia Twórcza Zofii i Jana Kubickich, której celem jest wspieranie twórczości i edukacji artystycznej. Fundacja organizuje wystawy artystów z różnych dziedzin sztuk plastycznych (ostatnią, poświęconą współczesnym interpretacjom artystycznym odzyskania przez Polskę niepodległości można było do 30 listopada oglądać w Praskim Centrum Koneser), urządza plenerowe wydarzenia i warsztaty artystyczne (16 grudnia zaprasza na ul. Ząbkowską na spotkanie wigilijne, podczas którego każdy będzie mógł stworzyć świątecznego Anioła, bombkę, biżuterię lub inny bożonarodzeniowy prezent). Zofia Kubicka specjalizuje się w rzeźbach figuratywnych, z niezwykłą subtelnością i wrażliwością oddając ruch i kształt ludzkiego ciała. Jej prace można zobaczyć m.in. na skwerze przy ul. Grenadierów w Warszawie (rzeźba „Pływaczka”), w szkole im. Jana Nowaka Jeziorańskiego na Mokotowie (płaskorzeźba patrona), w Zespole Pałacowym w Lesznie (rzeźby ogrodowe), w kościele w Brochowie (boczny ołtarz, współautorstwo) oraz w prywatnych kolekcjach.

Patronat nad obchodami 90-lecia Szkoły Podstawowej nr 354 przy ul. Otwockiej objęli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, Instytut Pamięci Narodowej i kończący kadencję burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki. – Edukacja to nasza najważniejsza inwestycja w przyszłość. To nasze zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Życzę nauczycielom szkoły przy ul. Otwockiej satysfakcji z pracy, a uczniom entuzjazmu i wiary we własne nieograniczone możliwość – napisał premier Morawiecki do nauczycieli, uczniów i uczestników uroczystości.

Specjalnym gościem obchodów był senator Marek Borowski, który przyznał, że darzy szkołę przy Otwockiej specjalnym sentymentem, bo chodziła do niej jego mama, która urodziła się na pobliskiej ul. Kawęczyńskiej. Senator podarował szkole aparat fotograficzny Canon, by – jak powiedział – mogła dokumentować swoje dalsze osiągnięcia.

Wyjątkowe brawa i gratulacje odebrała pani Irena Tomasińska – najstarsza absolwentka szkoły przy ul. Otwockiej, obecnie 94-letnia. Polonistka, poetka, nauczycielka na tajnych kompletach w okupowanej Polsce, wielokrotnie była nagradzana za działalność społeczną.

Uczniowie szkoły uświetnili obchody odśpiewaniem kilku pieśni do słów patrona szkoły Adama Asnyka i recytacją jego wierszy. Uroczystość zakończyła się wspólnym spałaszowaniem tortu ufundowanego przez Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową Praga.

Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 354 życzymy wszystkiego najlepszego i następnych 100 lat sukcesów.

[na zdjęciu od lewej: rzeźbiarka Zofia Kubicka, medal z Adamem Asnykiem, dyrektor szkoły nr 354 Renata Wilczyńska].

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *