Bezpłatne przejazdy dla bezdomnych

Warszawski Transport Publiczny włącza się w walkę z bezdomnością. Stołeczni radni uchwalili nowelizację taryfy przewozowej, dzięki której m.in. osoby bezdomne, współpracujące z warszawskimi ośrodkami pomocy społecznej, będą mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Nie wszystkim ten pomysł przypadł do gustu.

Oburzenie wśród części warszawiaków wywołała decyzja Rady Warszawy dotycząca nowelizacji taryfy przewozowej. W uchwale rozszerzającej katalog osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów środkami Warszawskiego Transportu Publicznego pojawiły się osoby bezdomne.

Sceptyczni mieszkańcy stolicy widzą w tej decyzji władz niesprawiedliwość i pokrzywdzenie osób pracujących.

Uczciwie zarabiam, odprowadzam podatki i muszę płacić za przejazdy. A osoby, które nie dokładają się do budżetu państwa, co więcej obciążają go, mają zapewnione darmowy transport. Czy to nie paranoja? – zastanawia się nasz czytelnik, pan Maciej.

Jestem wściekła! Pani Hania [red. Hanna Gronkiewicz-Waltz] chwali się, że dzieci z podstawówki mają darmowe przejazdy, jakby zapomniała, że one zazwyczaj mają szkołę pod domem, o licealistach, którzy muszą dojeżdżać już nie wspomina, bo przecież nie ma pieniędzy, ale dla nierobów umiała znaleźć kasę! – komentuje sprawę mieszkanka Stalowej.

Niezadowoleni warszawiacy zwracają uwagę na to, że program wychodzenia z bezdomności w takim formacie może przyczynić się do „zadomowienia się” osób bezdomnych w autobusach i tramwajach. Czy faktycznie autobusy i tramwaje staną się mobilnymi noclegowniami?

Jak zaznaczają urzędnicy, nie wszyscy bezdomni będą mieli możliwość korzystać z darmowych przejazdów. Specjalne karty miejskie otrzymają tylko ci, którzy zdecydują się na udział w programach we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej. Programy mają na celu wsparcie w rozwiązywaniu problemów życiowych, mieszkaniowych oraz szukaniu pracy.

„[…] Pasażerowie, korzystający z programu, będą musieli posiadać przy sobie dowód uprawnień do bezpłatnych przejazdów środkami WTP w formie spersonalizowanej karty wydawanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Zaświadczenie o spełnianiu warunków do bezpłatnych przejazdów będzie wystawiał właściwy ośrodek pomocy społecznej”.

Czy nadzór ośrodków pomocy społecznej będzie wystarczającym gwarantem spełnienia wszelkich wymagań? Czas pokaże, jakie żniwo przyniesie decyzja Rady Warszawy.

A co o pomyśle sądzą nasi Czytelnicy? Zapraszamy do dyskusji.

JK

Źr. ZTM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *