Bezpieczna Praga. Modernizacja przejść dla pieszych w ramach Budżetu Partycypacyjnego

Dziś mieszkańcy Pragi, zarówno Starej, jak i Nowej, mogą cieszyć się z bezpieczniejszych przejść dla pieszych. Projekt pojawił się w Budżecie Partycypacyjnym. Poparło go ponad 1800 osób, drogowcy zaś z powodzeniem zrealizowali.

ZDM poinformował o kolejnych przejściach dla pieszych, które stały się bezpieczniejsze. Autor projektu zgłoszonego do BP zaproponował rozwiązania poprawiające komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

Korekcja geometrii skrzyżowań, nowe azyle, eliminacja miejsc parkingowych w miejscach ograniczających widoczność kierowców czy poszerzenie chodników to tylko niektóre zmiany, które zobaczymy na Pradze.

„[…] Właśnie zakończyła się przebudowa kolejnego miejsca – skrzyżowania ul. Zamoyskiego i Marcinkowskiego. Geometria skrzyżowania została skorygowana tak, aby piesi byli bezpieczniejsi. Przejście przez ul. Marcinkowskiego zostało skrócone aż o połowę – wcześniej ze względu na rozległość skrzyżowania piesi musieli tu pokonać aż 18 metrów (bez azylu pośrodku jezdni). Łatwiej jest też przejść przez ul. Zamoyskiego – powstał tam azyl pomiędzy pasami ruchu w obu kierunkach […]”.

„[…] Podobne zmiany przeszły niedawno skrzyżowania ul. Strzeleckiej z ulicami Konopacką i Kowelską. Wlot ul. Kowelskiej został zwężony z 10 do 6 m za pomocą „uszu Myszki Miki”, dzięki czemu pieszym jest znacznie łatwiej przejść na drugą stronę ulicy. Tarcza skrzyżowania została zmniejszona tak, aby odgiąć tor jazdy i w efekcie uspokoić ruch. U zbiegu Strzeleckiej i Konopackiej również zmniejszyliśmy tarczę skrzyżowania – dzięki temu stało się ono nie tylko bezpieczniejsze dla pieszych, ale również bardziej czytelne i intuicyjne dla kierowców. Wyznaczyliśmy nowe przejścia dla pieszych przez wloty obu ulic i wyeliminowaliśmy parkowanie na skrzyżowaniu. Odzyskaną przestrzeń przeznaczyliśmy na chodniki i zieleń […]”.

„[…] Wcześniej w ramach tego projektu wprowadziliśmy zmiany na ul. Sierakowskiego (azyle na zebrach przy pl. Weteranów i przy ul. Jasieńskiego) i ul. Szymanowskiego (nowe przejścia dla pieszych). Poprawiliśmy też bezpieczeństwo pieszych przy obu wejściach do ZOO – od strony mostu Gdańskiego pojawiła się wyspa, osłaniająca przejście dla pieszych, zaś od strony ul. Ratuszowej – większy chodnik w rejonie kasy głównej”.

Gratulujemy autorowi pomysłu oraz jego realizatorom.

Źr./fot. ZDM

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *