Imponująca hala sportowa przy Białostockiej za 15 mln złotych

„Wertykalny ogród i zielony dach, a pod nim boisko do unihokeja. Oto nasza odpowiedź na obiekt sportowy zlokalizowany w gęstej warszawskiej zabudowie” – tak zapowiadają swój projekt TKHolding, grupa zrzeszająca specjalistów branży architektonicznej i projektowej, która odpowiedzialna będzie za budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 przy ul. Białostockiej.

17 sierpnia upłynął termin składania prac w konkursie na koncepcję architektoniczną wielofunkcyjnej hali sportowej przy Białostockiej. Do rywalizacji stanęło 28 pracowni architektonicznych. Wśród nich TKHolding, która opracowała najlepszą, według władz dzielnicy, koncepcję zarówno pod względem architektonicznym, jak i funkcjonalnym i estetycznym.

Oto co o realizowanym projekcie mówią zwycięzcy:

„[…] Miejsce przeznaczone na realizację hali sportowej narzuciło wiele uwarunkowań, którym należy sprostać. Silnie zurbanizowana okolica, wypełniona kilkukondygnacyjnymi budynkami do tej pory znajdowała oddech na przyległym do szkoły podwórzu. Kolejne wytyczne, znajdujące się zarówno w obowiązujących zapisach planu miejscowego jak i regulaminu konkursowego, na etapie koncepcyjnym coraz bardziej tworzyły obraz przyszłego obiektu. Obiekt, którego przeznaczeniem jest krzewienie kultury sportowej zaczął wypełniać swoją kubaturą dotychczas wolną przestrzeń, której z każdym jego metrem sześciennym ubywało. Budynek w budynek, ściana przy ścianie, dach przy dachu”.

W zwycięskim projekcie nacisk położony został na wykorzystanie zieleni, naturalnych materiałów, przy 100% zachowaniu funkcjonalności obiektu.

„[…] Aby zwrócić skradzioną naturę, wytworzyć odczucie kontaktu z nią oraz znacząco poprawić lokalny mikroklimat, budynek hali sportowej stał się konstrukcją dla wertykalnego ogrodu, połączonego z zielonym dachem, we wnętrzu którego kryje się niezbędna infrastruktura sportowa. Dzięki zastosowaniu pochyłej zielonej ściany, pomieszczenia szkoły zachowają naturalne doświetlenie zyskując niepowtarzalny widok z okien. Wykorzystanie naturalnych materiałów takich jak drewno, połączonych z elewacją, której barwy nawiązują do ciepłych kolorów ziemi, potęguje odczucie bliskiego kontaktu z naturą i stają się oddechem, którego zaczyna brakować w okolicy, przy okazji wpisując się i komponując z zastaną zielenią oraz architekturą. Dzięki zastosowaniu naturalnej zieleni oraz naturalnych kolorów ziemi, szkoła oraz okolic prócz rozwiniętej infrastruktury sportowej, zachowuje również ogród, i przestrzeń na kontakt z naturą co z pewnością poprawi jej odbiór zarówno dziś jak i w przyszłości”.

Co znajdzie się w nowej, imponującej hali?

Mieszkańcy otrzymają pełnowymiarowe boisko do unihokeja, które będzie można przystosować do gry w siatkówkę, a dokładnie do 3 takich boisk. Ponadto w obiekcie zaplanowane zostały sale lekcyjne oraz ogólnodostępna siłownia z strefą odnowy biologicznej. „Na najniższej kondygnacji przewidziano garaż podziemny oraz strefę techniczną. Wraz z halą, powstanie zewnętrzne boisko, bieżnie oraz ścieżka dla biegaczy poprowadzona wokół całego założenia”.

Termin realizacji inwestycji zaplanowany został na 2020 rok. Zachęcamy do zapoznania się z wizualizacją nowej hali.

Źr./fot. TKHolding

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *