Centrum Praskie Koneser – względnie dobra rewitalizacja Pragi?

Koneser według zapewnień inwestorów zmieni Pragę. Czy na lepsze? To się dopiero okaże, choć już teraz część mieszkańców jest zaniepokojona rewitalizacją dzielnicy w takim wydaniu.

Odnowione hale dawnej fabryki wódek przeobrażają się w kompleks mieszkaniowo-kulturalny. Na terenie inwestycji Centrum Praskie Koneser znajdziemy restauracje, muzea, przestrzeń wystawienniczą oraz mieszkania. Pod koniec września br. otwarta dla mieszkańców została ponad połowa tego ogromnego przybytku, choć pojedyncze jej części, jak np. plac zabaw udostępniono wybranym kilka miesięcy wcześniej. No właśnie, wybranym, bo z placu zabaw korzystać mogą jedynie dzieci zamieszkałe w apartamentach znajdujących się w Koneserze.

– Jeśli tak ma wyglądać rewitalizacja, to ja dziękuję. To jakaś kpina – żali się mieszkaniec dzielnicy i nie jest odosobniony w swoich sądach.

W sobotę 29 września w Koneserze odbyło się otwarcie części funkcjonujących tam galerii, showroomów, sklepów, odbyły się targi, spotkania śniadaniowe, goście mogli obejrzeć występy artystyczne. Wydarzeniom towarzyszyły skrajne emocje przybyłych. Z jednej strony nowa odsłona fabryki wywołała falę ciepłych opinii:

– Wreszcie mamy na Pradze coś, co skupi w jednym miejscu dobry dizajn oraz modę – zachwycała się prażanka, która odwiedziła Showroom Polish Design. – Takiego miejsca brakowało – dodała.

– Podoba mi się ten „jarmark”. Można zobaczyć co w sztuce i kulturze piszczy, a przy okazji kupić prawdziwe perełki. To jest miejsce do miłego spędzenia czasu ze sztuką w tle – ocenił nowego Konesera inny jego gość.

Nie zabrakło również przeciwników:

– Spęd oszołomów, którzy chcą zamienić Pragę w drogą dzielnicę. To nie jest miejsce przyjazne zwykłemu Kowalskiemu. Tu mogą przyjść ludzie z kasą albo tacy, którzy znają się na sztuce i przyjdą się pogapić – twierdzi mieszkaniec Stalowej. – Raczej alternatywne miejsce dla wybranych. Mnie nie przekonuje –.

Nad rewitalizacją w takim formacie pochylili się również aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Praga-Północ. Podczas konferencji przekonywali, że rewitalizacja powinna przynieść komfort przede wszystkim osobom w złej sytuacji mieszkaniowej, których na Pradze-Północ nie brakuje. Uznali, że to, co dzieje się aktualnie, ma wymiar jedynie medialny, a faktycznie potrzebującym mieszkańcom nie przynosi korzyści.

A Wy co o tym myślicie? Podzielcie się swoją opinią na temat rewitalizacji na naszym Facebooku.

JK

One thought on “Centrum Praskie Koneser – względnie dobra rewitalizacja Pragi?”

 1. Mieszkaniec stalowej zapewne byłby ukontentowany rewitalizacją, ale z takim oto planem:
  1. Ciemny zaciszny zagajnik z dala od kamer, ukryty przed wzrokiem strażników miejskich. Żeby można było w spokoju kilka browarków wypić, butelki oczywiście zostawiając na chodniku. Kilka tłukąc. W zagajniku oczywiście można by też było wyfajdać psa.
  2. Zamiast sztuki i designu – bazar z tandetą (w jednej z hal), bo różyc już podupada, a jego koniec i tak jest blisko ponoć. W ramach bazaru – odzież na wagę ma się rozumieć.
  3. Kilka sklepów monopolowych 24h.
  4. Ze dwa kebsony – w tym jeden 24h.
  5. Kilka z tych dziwnych mikro-kasyn.
  6. Chińczyk – ale taki w starym stylu, z kilogramem żarcia za 12 zeta.
  7. Jedna dobra knajpa. Taka od niedzieli, żeby z rodziną przyjść. Takie coś w stylu płacisz i jesz ile chcesz najlepiej.
  8. Dyskoteka.

  To oczywiście komentarz satyryczny, ale mieszkam tam i obserwuję to mieszanie się nowego ze starym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *