Zielone torowiska wzdłuż 11 Listopada

Zielone torowiska powstaną na Pradze-Północ wzdłuż 11 Listopada. Pilotażowy program realizowany będzie również na Ochocie, wzdłuż ul. Filtrowej.

W Budżecie Partycypacyjnym pojawił się projekt Grzegorza Walkiewicza, który zaproponował wprowadzenie w przestrzeń Pragi-Północ eksperymentu zielonych torowisk wzdłuż 11 Listopada. Pomysł spotkał się z aprobatą warszawiaków, na jego realizację oddano 450 głosów.

„[…] Zielone torowiska są bardzo popularne w wielu miastach na całym świecie. Niewątpliwie podwyższają estetykę przestrzeni publicznej, zwiększają naturalne powierzchnie retencji wód opadowych i co więcej, charakteryzują się wysokimi walorami w zakresie obniżenia emisji akustycznej związanej z ruchem tramwajów (o ok. 3-5 dB względem torowisk z inną zabudową).

Obecnie w Warszawie zabudowa trawiasta stosowana jest tylko na torowiskach o konstrukcji bezpodsypkowej. Tego rodzaju konstrukcje są jednak droższe w realizacji względem torowisk podsypkowych (z zabudową tłuczniową). Ze względu na wskazane wyżej walory torowisk trawiastych wskazane jest przeanalizowanie, w nawiązaniu do dotychczas prowadzanych już przez Tramwaje Warszawskie sp. z o.o. prac, możliwości zastosowania zabudowy trawiastej na torowiskach o konstrukcji podsypkowej […]”.

I tak, do końca listopada br., na odcinku od Targowej do zespołu przystankowego Inżynierska, na torowisku podsypkowym wzdłuż 11 Listopada, pojawią się gatunki traw odpornych na niskie temperatury oraz specyficzne miejskie warunki. Ponadto rozłożone zostaną tam maty z roślinami z rodzaju rozchodnikowych.  

Czy pilotażowy program sprawi, że liczba zielonych torowisk w stolicy wzrośnie? To się okaże. Trzymamy kciuki za terminową realizację zadania.

Źr. Budżet Partycypacyjny / Miasto Stołeczne Warszawa 

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *