Owce i kozy nad Wisłą – naturalne kosiarki

Na zielonej wyspie Wisły, przy Mosie Gdańskim, zamieszkały owce i kozy. Te naturalne kosiarki wspomagają projekt LIFE+, dzięki któremu możliwa jest opieka nad znaczącymi gatunkami ptaków. Poznajcie szczegóły.

Owce i kozy wyruszyły z misją na wiślaną wyspę w grudniu ubiegłego roku. Ich zadaniem było zjedzenie rosnących tam roślin, a tym samym ułatwienie nadrzecznym ptakom budowy gniazd. Pilotażowy projekt przyniósł sukces, dlatego postanowiono go powtórzyć również w tym roku.

– Ochrona naturalnych siedlisk zwierząt w Warszawie to jeden z naszych priorytetów. W ramach kontynuacji założeń projektu LIFE+, opiekujemy się kluczowymi gatunkami ptaków Doliny Środkowej Wisły. Rybitwy, mewy i sieweczki lubią żyć i zakładać gniazda pośród niskiej roślinności. Jednak, mimo koszenia, żyzna gleba powoduje szybkie odrastanie krzewów i drzew. Aby nie naruszać naturalnych lęgowisk ptaków, wysłaliśmy tam w grudniu kozy i owce. Pilotażowa akcja sprawdziła się – zwierzęta zjadają zarośla i tym samy w pełni naturalnie pomagają nam w pielęgnacji domów skrzydlatych mieszkańców wyspy – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Na wyspie w pobliżu mostu Gdańskiego, w zielonej oazie z dala od wędkarzy i spacerowiczów, wypasanych jest obecnie kilkadziesiąt sztuk owiec rasy wrzosówka i merynos polski. Zwierzęta przyjechały z hodowli zlokalizowanej w pobliżu Wawra i Józefowa, i są pod opieką właściciela.

– Kiedy zabezpieczyliśmy teren dla rybitw, mew i sieweczek, pojawił się problem z koszeniem wyspy. Ptaki czują się komfortowo tylko na nisko porośniętej ziemi. Jednak nadwiślańska, żyzna gleba powoduje szybki wzrost chaszczy. Na szczęście kozy i owce są smakoszami pędów drzew, takich jak klon jesionolistny czy robinia akacjowa. Tradycyjny wypas zwierząt gospodarskich pozwala zwolnić proces odrastania wysokich roślin. Szczególnie zależy nam na ograniczeniu gatunków roślin, które naturalnie nie występują w łęgach – mówi Iwona Zwolińska, kierownik Projektu LIFE+ WislaWarszawska.pl z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Owce są tam bezpieczne, dlatego będą mieszkać na wyspie aż do zimy – dodaje. 

 

 

źr. UM Warszawa

 

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *