Foodsharing na Pradze. Podziel się jedzeniem

Zazwyczaj w okresie poświątecznym zostaje nam nadmiar jedzenia. Jeśli nie uda się nam namówić domowników na ”wykończenie” świątecznej strawy, wówczas wielu z nas wyrzuca niepotrzebne pożywienie. W obliczu problemów osób niedożywionych, nieposiadających środków do życia, wydaje się, że takie postępowanie jest pozbawione logiki. A jednak, corocznie wyrzucamy tony jedzenia, nie tylko po świętach w grudniu czy kwietniu, ale również w innych miesiącach. Dlatego cieszy nas, że do Polski trafiła idea foodsharingu, czyli akcja dzielenia się jedzeniem.

Teraz nie musisz się martwić o resztki jedzenia. Możesz się nimi podzielić z osobami potrzebującymi. Specjalnie do tego celu powołana została m.in. Grupa Jadłodzielnia – Ratuszowa. Jej członkowie ratują jedzenie, przekazują je potrzebującym. Z ogólnodostępnej szafki skorzystać mogą wszyscy, przyjdź i zostaw jedzenie lub poczęstuj się. Szafka, do której możecie włożyć zbędne produkty spożywcze, będące w terminie i zapakowane, znajduje się pod adresem Ratuszowa 5a. Dostępna jest 24 godziny, 7 dni w tygodniu. 

Również na Pradze znajdziecie inne miejsce, w którym jedzenie nie zmarnuje się. Już dziś zapraszamy Was na ponowne otwarcie Jadłodzielni na praskiej Szmulowiźnie. Do wzięcia udziału w uroczystości, która odbędzie się 25 lipca w godzinach 18.00-20.00 przy Łochowskiej 39/7 zapraszamy w imieniu Foodsharing Warszawa, PSM Michałów oraz Domu Sąsiedzkiego „Moje Szmulki”.

„[…] Będzie to kolejny punkt na mapie, gdzie w wyznaczonej do tego szafce, każdy będzie mógł zostawić jedzenie, lub poczęstować się tym, co zostawili inni. Nasz cel to ograniczenie liczby marnowanej żywności oraz szerzenie idei bezinteresownego dzielenia się. Przyjdź, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej!

Na spotkaniu odbędzie się poczęstunek przygotowany z uratowanej żywności”.

Jak Wam się podoba idea foodsharingu?

Zapraszamy do dyskusji.

JK

5 thoughts on “Foodsharing na Pradze. Podziel się jedzeniem”

  1. bardzo sie ciesze ze z Magdalena Michalska mialysmy mozliwosc otworzenia Jadłodzielni Rtuszowa 5
    jest to wspaniała inicjatywa wspaniale jest moc sie dzielic z tymi ktorzy zywnosci potrzebuja niekiedy wstydza sie poprosic a taka szafka pozwala na czestowanie sie kazdemu czy to norlalny czlowiek pracujacy czy osoba mniej zamozna lub bezdomna tu nie ma rownych i rowniejszych

    1. Muszę w „odpowiedzi” bo sam komentarz się nie ukazuje. Pomysł super, ale prażanie chyba nie umieją dbać o własne dobro. Jadłodzielnia na Ratuszowej jest brudna, wokół często walają się śmieci, opakowania, kartony po owocach, same owoce. Ktoś biorąc produkty wyrzuca ich część na chodnik i tak zostawia, rozsypuje mąkę i kasze na półkach, nie wyciera. A już szczytem wszystkiego jest wkładanie tam nadgryzionych kanapek i kawałków spleśniałego pieczywa, oraz otwartych i wykorzystanych w dużej mierze słoików z zepsutym, zjełczałym majonezem. W upały, do szafki na dworze! Mamy taka cenną inicjatywę, szanujmy ją!

  2. Pomysł super, ale prażanie chyba nie umieją dbać o własne dobro. Jadłodzielnia na Ratuszowej jest brudna, wokół często walają się śmieci, opakowania, kartony po owocach, same owoce. Ktoś biorąc produkty wyrzuca ich część na chodnik i tak zostawia, rozsypuje mąkę i kasze na półkach, nie wyciera. A już szczytem wszystkiego jest wkładanie tam nadgryzionych kanapek i kawałków spleśniałego pieczywa, oraz otwartych i wykorzystanych w dużej mierze słoików z zepsutym, zjełczałym majonezem. W upały, do szafki na dworze! Mamy taka cenną inicjatywę, szanujmy ją!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *