Miasto kobiet. Cykl spacerów i wycieczek rowerowych

Trwa plebiscyt na Warszawiankę Roku, dzięki któremu wyróżniona zostanie wyjątkowa kobieta – warszawianka. Wydarzeniu towarzyszy cykl spacerów oraz wycieczek rowerowych, na który Was serdecznie zapraszamy. Poznajcie szczegóły.

O plebiscycie na Warszawiankę Roku mogliście przeczytać u nas tu. W oczekiwaniu na wyniki konkursu w stolicy odbywają się spacery oraz spotkania śladami niezwykłych kobiet. Dzięki nim poznacie nie tylko historię miasta, ale przede wszystkim odkryjecie czar, charyzmę oraz dorobek wielu zasłużonych dla Warszawy kobiet. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Za nami już dwa spotkania, ale nie martwcie się. Program jest bardzo bogaty. Poniżej prezentujemy harmonogram przyszłych spacerów i wycieczek:

„SPACERY

[…]

15.07 (niedz.), 12:00, PRAGA. Zbiórka: ul. Targowa 18

Wybierz kapelusz w pracowni Aliny Cieszkowskiej, zajrzyj do kapliczki ufundowanej przez Kazimierę Ujczak, odwiedź dom pisarki Sabiny Sebyłowej i dowiedz się kim byli Szmul i Judyta Jakubowicz-Zbytkower.

22.07 (niedz.), 12:00, MOKOTÓW. Zbiórka: u zbiegu ul. Waryńskiego i ul. Puławskiej (przy wejściu do Plac Unii Shopping Center)

Gdzie był słynny salon Anny Walendowskiej? Poznaj ,,słodką panią” Michalinę Czarnecką, aktorkę i feministkę Marię Morską, pionierkę ruchu spółdzielczego i anarchistkę dr Marię Orsetti oraz Ewę Matuszewską ps. Mewa – dyrektorkę powstańczego szpitala.

29.07 (niedz.), 12:00, ŻOLIBORZ. Zbiórka: ul. Krasińskiego 25.

 Zaangażuj się w kulturalne życie Żoliborza i odwiedź Fundację im. Kaliny Jędrusik, zdobądź Twierdzę Zmartwychwstanek tzw. redutę Żoliborza oraz poszukaj bloku Mister Warszawy i poznaj historię jego projektantki prof. Haliny Skibniewskiej.

26.08 (niedz.), 12:00, OCHOTA. Zbiórka: róg ul. Filtrowej i al. Niepodległości.

Poznaj „gorszycielkę” Irenę Krzywicką oraz polską Matę Hari Krystynę Skarbek. Wsłuchaj się w arię operową Haliny Leskiej i dowiedz się, za co Sue Ryder uwielbia Polskę. Poznaj historię sztuki według Marii Czapskiej oraz Annę, Irenę i Halinę Goldmann.

WYCIECZKI ROWEROWE

9.09 (niedz.), 12:00, PRAWY BRZEG KOBIET. Zbiórka: pl. Szembeka.

Spróbuj słodkiej „rurki z Wiatraka” Aliny Przewłockiej, ubierz się u grochowskiej modystki Zofii Słomskiej, odwiedź dom malarki i scenografki Teresy Roszkowskiej oraz wille primabaleriny Teatru Wielkiego Haliny Szmolcówny i pediatry Hanny Hirszfeldowej.

23.09 (niedz.), 12:00 LEWY BRZEG KOBIET. Zbiórka: Rynek Mariensztacki.

 Gdzie mieszkała Pola Negri? Skąd Mariensztat ma swoją nazwę? Do kogo kierowane są „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej? Zajedź od pomnik generał Marii Wittek i Wandy Tazbir – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”.

źr. UM Warszawa

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *