Festiwal Otwarta Ząbkowska, czyli zamknięta Ząbkowska od 30 czerwca

Rewitalizacja Pragi to nie tylko łatanie dziur w jezdni. Rewitalizacja obejmuje również program działań społecznych: artystycznych i kulturalnych, które mają zintegrować społeczność, pobudzić do działania. I tak, po raz czwarty, w drugi weekend lipca wystartuje festiwal Otwarta Ząbkowska. Przygotujcie się na artystyczne doznania oraz utrudnienia w ruchu.

Już 30 czerwca rozpoczną się animacje społeczne i aranżacja przestrzeni na ulicy Ząbkowskiej. Jednak to tylko preludium do wielkiego festiwalu, który rozpocznie się 7 lipca i odbywać się będzie w każdy weekend wakacyjny aż do 2 września.

Festiwal Otwarta Ząbkowska organizowany jest od 2015 r. w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.

„– […] To ważny projekt, który współtworzymy z Teatrem Powszechnym, fundacjami i animatorami. W tym roku fundacja Skwer Sportów Miejskich zadba o aranżację ulicy – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Ząbkowska staje się salonem Pragi. Z roku na rok rozwijamy program, odpowiadając na potrzeby mieszkańców. Jest coraz więcej wydarzeń dla rodzin z dziećmi – dodaje Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego”.

Festiwal nazywany jest jednym z ciekawszych wydarzeń lata w stolicy. Wydarzenia festiwalowe przewidziane zostały na: 7-8 lipca, 21-22 lipca, 4-5 sierpnia oraz od 24 sierpnia do 2 września. „[…] W tym czasie ulica Ząbkowska stanie się sceną dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych. W weekend otwarcia w formule silent concert zagra Sidney Polak. Odbędą się wydarzenia literackie – spacer, warsztaty poetyckie oraz tradycyjnie – otwarty slam poetycki, w którym zmierzą się najpopularniejsi slamerzy i poeci w Polsce. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, m.in. warsztatów sztuki użytkowej czy tworzenia zabawek kenijskich. Jak co roku na ulicy staną antykwariaty z książkami i płytami winylowymi, a także artyści i rzemieślnicy w Otwartej Strefie Twórców. Dzieci i dorośli stworzą wielkoformatowy obraz Praska Kolorowanka pod okiem artysty – Kuby Janysta. Otwierający weekend to również dwa wernisaże wystaw: w barze mlecznym – fotografii Ignacego Cembrzyńskiego: 10 krótkich historii z Lizbony i Poza atmosferą: I. Bryzek / A. Lewandowskiego w Galerii 81 Stopni. Zagra również powracająca po przerwie legendarna formacja BELTAINE IMPROVED. W sierpniu nie zabraknie parady kundelków zakończonej konkursami i zbiórką na rzecz jednej z fundacji opiekujących się psami. Odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących”.

I tu dobre informacje się kończą. Niestety w trakcie trwania festiwalu ulica Ząbkowska będzie zamknięta dla ruchu samochodowego, w tym roku będzie wyłączona z tranzytowego ruchu samochodów przez całe wakacje.

„[…] Zmiany związane z festiwalem zastaną wprowadzone w nocy z piątku na sobotę, 29 na 30 czerwca. Dla kierujących oznaczają wyłączenie z ruchu kołowego ul. Ząbkowskiej na odcinku od ul. Targowej do Brzeskiej. […] Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej będzie można ominąć na kilka sposobów. Do Targowej prowadzący będą mogli dojechać ulicą Brzeską i Białostocką lub Naczelnikowską i al. Solidarności. Do ulicy Kijowskiej natomiast kierujący zostaną poprowadzeni objazdem ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską”.

Jak można przeczytać na stronie Urzędu Miasta: „[…] Zmiany dotyczyć będą również kursujących ul. Ząbkowską autobusów komunikacji miejskiej. Linia 138 do ul. Targowej dojedzie ulicami Markowską i Kijowską. Natomiast autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 – w kierunku ronda S. Starzyńskiego, pl. Hallera i Dworca Centralnego – pojadą ulicami Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę – będą kursowały Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

Na czas trwania festiwalu zawieszone zostanie funkcjonowanie przystanku Markowska 02, zastąpi go tymczasowy przystanek Markowska 52 zlokalizowany przy ul. Ząbkowskiej ok. 50 m za skrzyżowaniem z ul. Markowską”.

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie wydarzenia, które organizowane jest przez Teatr Powszechny w Warszawie we współpracy z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi (Stowarzyszeniem Hokuspokus, Warszawskim Bractwem Bartnym, Stowarzyszeniem My, Fundacją Zmiana).

Fot. UM Warszawa

JK

One thought on “Festiwal Otwarta Ząbkowska, czyli zamknięta Ząbkowska od 30 czerwca”

  1. Czyli 4 weekendy zabawy w malowanki i wierszyki i 2 miesiące zamknięcia Ząbkowskiej dla ruchu samochodowego. Jednym wygranym takiego pomysłu będą „artyści” którzy mogą się wypromować bo normalnie nie mają publiki i oczywiście mega zarobek dla knajp. A wszystko kosztem tych dla których to podobno jest zrobione… mieszkańców którzy zamknięci w kleszczach będą się „delektować” spalinami uwalnianymi przez stojące w korkach samochody na Brzeskiej, Kijowskiej, Białostockiej i Targowej. Skoro to ma być ochrona przed smogiem i wolność i radość dla mieszkańców Pragi Północ to ja jestem za zamknięciem dla ruchu samochodowego całej dzielnicy, łącznie z Kłopotowskiego, Okrzei, Floriańską, Jagiellońska, Wrzesińską z zakazem wjazdów również dla handlarzy, „artystów”, knajpiarzy, itp a przede wszystkim dla ruchu pojazdów urzędników z UD Praga Północ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *