Wielki plan zadrzewienia Targowej – nowoczesna modernizacja czy łatanie dziur?

Trzy lata temu Targowa doczekała się modernizacji ze względu na budowę drugiej linii metra. W najbliższym czasie znów może się stać obiektem zmian za sprawą pomysłu zadrzewienia ulic. Oblicze głównej arterii Pragi może się zazielenić, ale część mieszkańców zastanawia się, czy ta inwestycja nie stanowi przypadkiem mistyfikacji i sposobu na zakamuflowanie nierozwiązanych, architektonicznych problemów dzielnicy.

Zarząd Zieleni przedstawił swój pomysł na odświeżenie wizerunku Targowej, Jagiellońskiej oraz al. „Solidarności”. Podczas czerwcowych konsultacji społecznych zaprezentowana została zielona wizja ulic. Tętniąca życiem Praga może wzbogacić się o drzewa i krzewy wzorem zielonej Marszałkowskiej oraz innych europejskich ulic. Przykładowo plac przy Centrum Handlowym Wileńska mógłby zostać zaaranżowany piętrzącą się roślinnością i ławkami do wypoczynku.

Zazielenienie Targowej jest elementem programu Zielone Ulice, który zakłada m.in. oczyszczanie powietrza dzięki nasadzeniom drzew. Projekt jest realizowany w różnych dzielnicach Warszawy i na ogół spotyka się z dobrym przyjęciem. Mimo wszystko wśród wielu pochlebnych opinii znajdują się takie, które podważają jego zasadność.

O zdanie w tej kwestii postanowiliśmy spytać mieszkańców Targowej. Oto jakie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie: Co myślicie o wprowadzeniu zieleni (drzew, krzewów, różnej roślinności) na ul. Targową?

„Świetny pomysł, ale na potem. Najpierw niech naprawią chodniki.”

„Pod nosem jest park, po co odpoczywać przy smrodliwej ulicy?”

„Podoba mi się.”

„Wydają pieniądze bez sensu, niech lepiej posprzątają ulice i załatają dziury w budynkach.”

„Kibicuję wszystkim proekologicznym inicjatywom.”

Jak widać, garstka respondentów podzieliła się na dwa obozy. A Wy jak oceniacie pomysł władz?

Przypominamy, że do 30 czerwca możecie napisać o swoich potrzebach związanych z zielenią:

– e-mailem: konsultacje@zzw.waw.pl

– pocztą: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, ul. Hoża 13a, 00-528 Warszawa.

Do 7 lipca Zarząd Zieleni opublikuje podsumowanie z konsultacji, a między 30 czerwca a 21 lipca zespoły projektowe wpiszą zebrane pomysły we wstępną koncepcję aranżacji zieleni wzdłuż ulic. W sierpniu wstępną koncepcję oceni Komitet Sterujący, czyli różne jednostki miejskie nadzorujące realizację programu.

Drugi etap konsultacji odbędzie się we wrześniu 2018 roku. Ostateczne projekty aranżacji zieleni wzdłuż ulic Targowej, Jagiellońskiej i al. „Solidarności” opublikowane zostaną 30 listopada na stronie http://zzw.waw.pl.

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *