Praga bez śmieci – próżne gadanie czy dobry pomysł na edukowanie mieszkańców?

Nadal przybliżamy Wam projekty zgłoszone w Budżecie Partycypacyjnym. Do 30 czerwca możecie wybrać te, które według Was są ważne i potrzebne naszej dzielnicy. Dziś przyjrzyjcie się warsztatom poświęconym mądremu gospodarowaniu odpadami pt. „Praga bez śmieci”.

Śmieci, ich gromadzenie i niewłaściwa utylizacja to bardzo poważny problem wielu warszawskich dzielnic. Liczba odpadów przytłacza i niestety bardzo często przyczynia się do poważnych wypadków, takich jak chociażby ostatni pożar przy ul. 11 listopada.

Praskie ulice są zaśmiecone, nie przywiązujemy wagi do właściwego segregowania śmieci i nie przejmujemy się zasadnością ponownego używania produktów. Ekologia jest nam bliska, jednak patrząc na to, że wciąż korzystamy z plastikowych reklamówek czy wody sprzedawanej w plastikowych, jednorazowych butelkach, trudno nam uwierzyć, że nie jest to bliskość jedynie teoretyczna.

Rozbudzenie świadomości w zakresie gospodarowania odpadami stało się celem projektu zgłoszonego do Budżetu Partycypacyjnego przez Karolinę Siatkowską-Luśtyk. „Praga bez śmieci” to cykl wykładów, spotkań, warsztatów, szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej dla mieszkańców Pragi, a poświęconej takim zagadnieniom jak:

– redukcja odpadów

– przetwarzanie śmieci

– ponowne używanie produktów

– kompostowanie.

Autorka pomysłu wykorzystuje w zaproponowanym cyklu edukacyjnym ideę „Zero waste”, która opiera się na 5 filarach:

  1. refuse – odmawiaj,
  2. reduce – redukuj,
  3. reuse – użyj ponownie,
  4. recycle – przetwarzaj,
  5. rot – kompostuj.

Czy uda się zwiększyć świadomość niektórych mieszkańców Pragi dzięki spotkaniom, zarówno poświęconym wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej, w szkołach i innych miejscach ogólnodostępnych? Czy pomysłodawczyni znajdzie skuteczne narzędzie do zmiany przyzwyczajeń „konserwowanych” przez wiele lat?

Jeśli podoba się Wam propozycja edukowania w zakresie proekologicznych postaw, ukierunkowana w tym wypadku na właściwe gospodarowanie odpadami, to koniecznie zapoznajcie się ze szczegółami projektu i zagłosujcie na niego. Macie czas do 30 czerwca!

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *