Ogród do zabawy w Twojej okolicy. Odczaruj zapomniane podwórka i skwery Pragi

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta jeszcze w tym roku w stolicy powstanie pięć nowych miejsc do swobodnej, twórczej zabawy na świeżym powietrzu. Ogród do zabawy może powstać w wybranym przez Ciebie miejscu. Dowiedz się, jak można to zrobić.

O ogrodach do zabawy opowiadali niedawno przedstawiciele władz. Michał Olszewski wiceprezydent stolicy oraz radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy Anna Gajewska roztaczali przed nami wizję, w której mieszkańcy mają realny wpływ na wybór miejsca oraz jego aranżację wśród zieleni.

W ogłoszonym konkursie poprzez formularz można zgłosić do 8 czerwca dowolne miejsce, w którym chcielibyście zaaranżować ogród. „[…] Ogrody do zabawy będą budowane na terenach zielonych wyłącznie z naturalnych materiałów: kamieni, szyszek, kory, pieńków, na podstawie koncepcji stworzonej przez mieszkańców we współpracy z zaangażowanymi w projekt artystami. Realizacja tych miejsc nastąpi w formie spotkań w plenerze i działań warsztatowych, dzięki czemu każdy projekt będzie autorski i niepowtarzalny”.

W tej chwili poszukujemy odpowiednich miejsc dla ogrodów do zabawy. Odbywa się to w nowej formule, gdyż nie wskazujemy odgórnie lokalizacji, tylko pytamy mieszkańców – przede wszystkim dzieci, ich rodziców i sąsiadów, gdzie chcieliby, żeby ogrody powstały i w jaki sposób chcą je zaaranżować. Co ważne, nie mamy również gotowych projektów i skonkretyzowanej wizji tych miejsc. Każda z tych pięciu przestrzeni będzie wyjątkowa. Projekt każdego ogrodu będzie tworzony indywidualnie przez mieszkańców, których wesprą artyści zaangażowani w tę inicjatywę – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Warto zauważyć, że pomysł jest bardzo ciekawy chociażby ze względu na to, że w projekcie może wziąć udział miejsce, które z pozoru nie rokuje na ogród. Jeśli macie w swojej okolicy zaniedbane, zapomniane przez mieszkańców zieleńce i chcielibyście odmienić ich los, być może warto zgłosić je w konkursie. Zaniedbany teren może zamienić się w piękny ogród, a mieszkańcy dzielnicy otrzymają nowe miejsce do rekreacji i odpoczynku.

Tworzenie ogrodów będzie kooperacją mieszkańców oraz artystów. Do współpracy zaproszona została grupa artystów: Jaśmina Wójcik – artystka, edukatorka, autorka działań społecznych wokół tematu miasta, Robert Czajka – artysta, konstruktor, autor zabawek dla dzieci i scenografii teatralnej oraz Marta Trakul-Masłowska i Magdalena Kubecka związane z inicjatywą Jak działa miasto i Fundacją „Na miejscu”, placemakerki, badaczki przestrzeni publicznej.

– […] Jest to projekt pilotażowy, w tym sezonie powstanie pięć takich miejsc, ale w zależności od tego jak duże będzie zainteresowanie mieszkańców tym projektem, będziemy zastanawiali się nad kontynuacją tego przedsięwzięcia w przyszłym roku – poinformowała Anna Gajewska.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję zaaranżowania lokalnej przestrzeni, zadbania o puste podwórka czy skwery. Wspólnie możemy wykorzystać naturalny potencjał zapomnianych miejsc.

Rozstrzygnięcie konkursu i wybór pięciu zwycięskich lokalizacji nastąpi 14 czerwca br. Więcej informacji znajdziecie na stronie Urzędu Miasta.

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *