Afro PRL. Wizerunek Afrykanów w polskiej fotografii prasowej 1955–1989 – wystawa

Jeszcze tylko do końca weekendu możecie obejrzeć wystawę poświęconą Afroamerykanom w polskiej fotografii prasowej. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Domu Spotkań z Historią, by spojrzeć na cudzoziemców, którzy między rokiem 1955 a 1989 znaleźli w Polsce swoje miejsce do życia, pracy i nauki.

Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Śródmieściu to miejsce, które przyciąga do siebie fanów historii, wydarzeń kulturalnych oraz spragnionych artystycznej perspektywy. Odbywające się tam wernisaże, prelekcje czy warsztaty są źródłem wiedzy o wydarzeniach minionych, ale jednocześnie stanowią niezaprzeczalny pomost między tym co było, a dzieje się dziś.

Z tego miejsca pragniemy zaprosić Was na dobiegającą już końca, jednak wartą uwagi, wystawę prezentującą zdjęcia Afrykanów w Polsce. Bogaty zbiór fotografii obejmuje zdjęcia prasowe począwszy od V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w 1955 roku, przez wydarzenia z 1960 roku czyli tzw. „roku Afryki”, a na studenckich zdjęciach z lat 80. kończąc. Warto zauważyć, że jest to „pierwsza wystawa, która skupia się na sposobie przedstawiania i opisywania Afrykanów mieszkających lub przebywających w naszym kraju”.

Zdjęcie pochodzi z prywatnego archiwum Mamadou Dioufa (1983-1989) / https://www.facebook.com/events/171752230150719/

Fotografie z prasy codziennej uzupełnione zostały o zdjęcia z prywatnych archiwów Afrykanów (w tym Mamadou Dioufa – członka Zarządu Fundacji na Rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie) oraz fragmenty kroniki ze studium języka polskiego dla cudzoziemców w Łodzi (tzw. „Wieża Babel”).  Jak zauważyli organizatorzy wystawy, pokazują one nie tylko, jaki był wizerunek ciemnoskórych przyjezdnych, ale również – w jaki sposób kreowały go ówczesna władza i prasa.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Domu Spotkań z Historią w najbliższą niedzielę, między godziną 12.00 a 20.00. Wstęp wolny.

 

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *