Piesi chcą chodnika i zieleni, kierowcy nie chcą ograniczeń. Wąskie chodniki na Pradze

W całej Warszawie znajdziemy ulice, na których mniej lub bardziej uprzywilejowana jest jedna z grup poruszających się pieszo, samochodem czy rowerem. Okazuje się jednak, że problem braku właściwych proporcji ulic doskwiera mieszkańcom Pragi na tyle, by dążyli do wyrównania różnic w szerokości poszczególnych ciągów. I tak sprawą zajęło się Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które apeluje do władz o interwencję, wskazując problem wąskich chodników.

O problemie skrzyżowania Jagiellońskiej z Okrzei pisaliśmy tu. Dziś jednak na Pradze Północ gorącym tematem są wąskie chodniki ul. Okrzei. To właśnie tę ulicę wskazało Miasto Jest Nasze jako punkt wyjścia do publicznej dyskusji o dysproporcji w warszawskich ulicach. Stowarzyszenie zwraca uwagę na szerokość jezdni i chodników oraz wynikających z tego niedogodności.

Jezdnia ul. Okrzei ma trzy pasy ruchu dla samochodów o łącznej szerokości ok. 9 m. Chodnik dla pieszych po jednej i drugiej stronie ulicy ma w sumie szerokość 3 m, po półtora metra po każdej ze stron. Prascy aktywiści zwracają uwagę na brak komfortu pieszych użytkowników Okrzei, którzy są narażeni na niebezpieczeństwo wynikające z tak wąskich ciągów. Ponadto w chwili, gdy wzdłuż ulicy parkowane są auta, piesi prowadzący np. wózki dziecięce nie mają swobodnego przejścia na tak wąskiej drodze.

Stowarzyszenie zwraca uwagę władz na konieczność reorganizacji ulicy, która naraża pieszych na niebezpieczeństwo. Wystarczy przypomnieć sytuację, gdy kierowca wjechał busem w drzwi kina Praha.

„[…] Sam fakt, że to trzypasmowa ulicą powoduje, że kierowcy nagminnie mylą ją z dwukierunkową i codziennie kilku z nich próbuje wjechać bądź jedzie nią pod prąd. To cud, że tam jeszcze nie doszło do śmiertelnego wypadku” – stwierdzają członkowie Stowarzyszenia w dyskusji z internautami i proszą o przywrócenie warszawskim ulicom charakteru miejskiego. Określenie to stawiają w opozycji do „arterii komunikacyjnej”, jak nazywają obecnie ul. Okrzei.

Co myślicie o dysproporcji warszawskich ulic? Zapraszamy do dyskusji.

Fot. Miasto Jest Nasze 

JK

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *