Miasto przeznaczy 6,5 miliona złotych na modernizację placu Hallera. Tężnia solankowa i co dalej?

Już niedługo ze stawianej na pl. Hallera drewnianej konstrukcji tężni popłynie solanka. Zapis na tablicy informacyjnej budowy głosi, że „Będzie oczyszczać powietrze i poprawiać samopoczucie, a mikroklimat tężni pomoże nam nabrać sił”. Sprawdźcie, co jeszcze przyniosą zmiany na pl. Hallera.

Trwające na pl. Hallera prace związane są z budową tężni solankowej, która powstaje w sąsiedztwie istniejącej studni oligoceńskiej. To właśnie za jej sprawą tężnia będzie pozyskiwać wodę. Przed nami jeszcze doposażenie konstrukcji w tarninę, którą ma popłynąć solanka. Budowa tężni, pomysłu północnopraskiego radnego Kamila Ciepieńko, realizowana jest z budżetu partycypacyjnego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zakończą się w połowie lutego, a obiekt zostanie otwarty w kwietniu.

To jednak nie jedyne zmiany, jakich doczeka się pl. Hallera. Pisaliśmy już o pomyśle władz oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich dotyczącym stworzenia w tej części dzielnicy centrum lokalnego, stanowiącego zieloną oazę i sprzyjającego wypoczynkowi mieszkańców. Władze zaczynają ten wieloetapowy projekt m.in. od wymiany nawierzchni chodników. Jeszcze w tym roku wzdłuż budynków okalających plac pojawić się ma nowa nawierzchnia, która nie tylko ułatwi poruszanie się pieszym, ale również umożliwi urządzenie w tej części placu ogródków kawiarnianych. Dodatkowo, jak zapowiada rzecznik dzielnicy Karol Szyszko, „[…] Praski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami zamierza wyremontować pustostany po północnej stronie placu, by zachęcić najemców oraz ujednolicić wygląd witryn […]”.

Zmiany obejmą również zwężenie jezdni oraz stworzenie nowych przejść dla pieszych. Ponadto w odpowiedzi na postulat mieszkańców zawarty w raporcie z konsultacji, odbywających się w roku 2016 oraz 2017 roku, pętla autobusowa przeniesiona zostanie poza plac, na ul. Jagiellońską, między parking Zarządu Dróg Miejskich a rondo Starzyńskiego. Inną prośbą uwzględnioną przez urzędników jest również uspokojenie ruchu na ul. Skoczylasa poprzez zamknięcie jej zielonym skwerem.

Modernizacja pl. Hallera może potrwać nawet do 2025 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 6,5 mln złotych.

 

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *