Sposób na nielegalne parkowanie przy pl. Hallera. Zasłupkowani

Zarząd Dróg Miejskich zlikwidował nielegalne miejsca do parkowania przy przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach przy pl. Hallera. Zasłupkowani kierowcy nie kryją oburzenia. W odpowiedzi drogowcy wskazują alternatywny, nowy parking.

Problem braku miejsc przy pl. Hallera to niekończąca się opowieść dotycząca nie tylko Pragi Północ. Kłopoty związane z parkowaniem dotykają wszystkie warszawskie dzielnice. Deficyt parkingów lub ich budowa w nieodpowiednich miejscach spędza sen z powiek urzędnikom i mieszkańcom.

Tym razem drogowcy zainterweniowali i… zlikwidowali istniejące miejsca parkingowe przy pl. Hallera, montując na przejściach dla pieszych i narożnikach skrzyżowań słupki blokujące wjazd na chodnik. Według Zarządu Dróg Miejskich oraz niektórych mieszkańców Hallera, dotychczasowe parkowanie blokowało m.in. chodniki, stwarzając tym samym utrudnienia dla pieszych. „W ten sposób nie tylko łamali prawo, ale przede wszystkim stwarzali zagrożenie dla innych użytkowników drogi, głównie pieszych” – podkreślają urzędnicy i znajdują sposób na kłopoty właścicieli aut. W zamian mieszkańcy otrzymali nowy parking na około 100 samochodów wzdłuż ul. Jagiellońskiej, między pl. Hallera a ul. Szanajcy.

Fot. ZDM

Jednak to rozwiązanie nie podoba się zmotoryzowanym mieszkańcom. Powód jest dość istotny. Stworzony parking jest ogólnodostępny, a korzystanie z niego jest nieodpłatne, ale użytkowany przez kierowców może być jedynie w dni powszednie: od poniedziałku do piątku. W weekendy na parkingu odbywać się będzie handel. „W soboty oraz niedzielę (do godz. 20) parking ma być przeznaczony na lokalne targowisko, którym administrować będzie Zarząd Praskich Terenów Publicznych” – informuje ZDM.

„Kogoś w ZDM chyba powaliło! Czy oni też w soboty i niedziele parkują swoje samochody w Legionowie czy Otwocku ?? No i jak sobie wyobrażają usuwanie samochodów mieszkańców, którzy parkują tam cały tydzień??[…]” – oburza się jeden z internautów.

Według zapewnień ZDM-u kierowcy zostali uchronieni przed mandatami, a piesi otrzymali możliwość bezpiecznego i swobodnego przejścia. Z tym trudno się nie zgodzić, czy jednak faktycznie rozwiązany został problem parkowania?

Fot. ZDM

Oburzeni internauci zarzucają urzędnikom brak logiki i rozpoczynają dyskusje. Wśród wielu niepochlebnych komentarzy odnaleźć można te, które wskazują możliwe rozwiązania.

„I jak zwykle zrobiono to w sposób durny. A wystarczy wyznaczyć strefę płatną. Problem w tym że Wl, WWl i podobne zostawiają auta i dalej do pracy jadą komunikacją lub metrem. Słoje też swoje dokładają. I jest problem. Słupki tylko pogłębiają problem.”

„Strefa płatnego parkowania powinna objąć całą Warszawę. Na obrzeżach taniej , a w centrum 10 zł/h. Żadnych abonamentów – parkujesz to płać, albo wyprowadź się lub sprzedaj blachosmroda. Parkowanie poza wyznaczonym miejscem parkingowym 1000 zł mandatu i odholowanie na drogi parking policyjny (1000 zł/doba).”

Fot. ZDM

Proponowana strefa płatnego parkowania powoduje kolejną lawinę złości. Według niektórych płacenie podatku drogowego oraz podatku w paliwie powinno wystarczyć, by parkowanie w mieście było bezpłatne. Czy jednak faktycznie to dobre rozwiązanie, tym bardziej, że miasto fizycznie nie ma nieskończonej przestrzeni, a zmotoryzowanych mieszkańców przybywa?

Fot. ZDM

Złożony problem braku miejsc parkingowych, współdzielenia miejskiej przestrzeni przez pieszych i kierowców oraz konieczność łączenia rozbieżnych potrzeb mieszkańców to nie lada wyzwanie. Jeśli likwidowane przy Namysłowskiej targowisko zmusza handlujących do zmiany miejsca pracy wbrew ich woli, to logicznym wydają się ich działania na rzecz pozostania w strefie własnego komfortu. To samo dotyczy mieszkańców, którzy przez pięć dni tygodnia będą parkować auta na nowym parkingu, by przez kolejne dwa dni zastanawiać się, gdzie postawić swój samochód, w pobliżu miejsca swojego zamieszkania.

Jakie widzicie rozwiązania tej sytuacji? Zapraszamy do dyskusji.

JK

Fot. Zarząd Dróg Miejskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *