Budżet Partycypacyjny 2019 w praktyce

Budżet Partycypacyjny, czyli wspólne decydowanie o tym, co będzie się działo w naszym mieście i jego dzielnicach. Z założenia budżet ma służyć mieszkańcom. Jest ukłonem w stronę ludzi, którzy pragną decydować o pieniądzach przeznaczanych na wspólne cele. Opinie o nim są różne, ale nadal cieszy się zainteresowaniem wśród mieszkańców, zarówno tych zgłaszających projekty, jak i tych głosujących na nie.

Sąsiedzki klub młodzieżowy, kurs hiszpańskiego dla seniorów czy doposażenie miejscowej biblioteki? Jakie projekty zrealizowane zostaną w ramach Budżetu Partycypacyjnego? Ruszyła V edycja Budżetu Partycypacyjnego w stolicy. Każdy mieszkaniec Warszawy może wpłynąć na wydatkowanie budżetu dzielnicy. Możemy tego dokonać poprzez zgłoszenie własnego pomysłu bądź też za sprawą głosowania na zgłoszone projekty.

Poniżej przedstawiamy zmiany, jakie pojawiły się w tej edycji.

– Formularz zgłaszania projektu i karta do głosowania zawierają instrukcje oraz wskazówki dotyczące wypełniania poszczególnych pól.

– Zgłoszony projekt nadal musi zostać poparty podpisami 30 osób, ale co najmniej 15 osób musi być mieszkańcami danego obszaru (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze lokalnym) lub danej dzielnicy (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze ogólnodzielnicowym).

– Osoba zgłaszająca projekt może wyznaczyć do kontaktu z pracownikami urzędu jedną osobę spośród pozostałych projektodawców. Wytypowana osoba będzie miała możliwość uzgadniania wszelkich kwestii dotyczących zgłoszonego projektu.

– Wprowadzanie zmian do projektu na etapie dyskusji będzie możliwe w asyście urzędnika odpowiedzialnego za weryfikację projektu. Nie będzie możliwe samodzielne edytowanie projektów.

– Realizowane będą tylko te projekty, na które zagłosowało co najmniej 30 osób, które oddały ważny głos w danym obszarze.

Jeśli macie ochotę zaprezentować swój pomysł na wydatkowanie budżetu innym mieszkańcom Warszawy, serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnej edycji Budżetu Partycypacyjnego.

Formularz zgłaszania projektu można pobrać ze strony lub bezpośrednio w Wydziałach Obsługi Mieszkańca każdej dzielnicy.

JK

Fot. http://twojbudzet.um.warszawa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *