Kluby przyjazne Rodzinom. Poznajcie sprawdzone miejsca na Pradze-Północ dla rodziców z dziećmi

Mieć dzieci i nie zwariować?  Można, jeśli zadbamy o zdrowe proporcje między rodzicielstwem a realizacją własnych potrzeb. Zaraz odrzucimy kontrowersje obecne w pierwszym stwierdzeniu. Co więcej, pokażemy Wam, że można odpoczywać i bawić się razem z własnymi dziećmi. Porozmawiać przy kawie z dorosłymi i zadbać o rozwój swojego malucha jednocześnie. Czy to możliwe? Kluby przyjazne Rodzinom pokazują, że tak.

 Zakładamy, że dzieci mamy, ponieważ tego chcieliśmy, bierzemy na klatę wszystkie konsekwencje takiej decyzji, jednak i nam należy się wentyl, umożliwiający nabranie oddechu i dystansu. Od czego oddech? Spytamy, jeśli w społeczeństwie nadal funkcjonuje przekonanie, że urlop macierzyński/tacierzyński to brak obowiązków i czysta przyjemność. Przecież praca w kamieniołomach to jest dopiero prawdziwa robota! Jedź do Mordoru, to się przekonasz, co to znaczy zmęczenie. Nie zamierzamy dyskutować o poziomie zmęczenia. Każdy ma do niego prawo, każdy bywa zmęczony, indywidualnie każdy z nas może inaczej odczuwać zmęczenie podczas wykonywania tej samej czynności.

Tu chodzi o coś innego. Przecież zarówno wśród pracowników kamieniołomów jak i pracowników korporacji są rodzice. Rodzice tak jak inni ludzie mają swoje indywidualne, nie grupowe (jak w przypadku posiadania rodziny czy innego rodzaju „stada”) potrzeby. Potrzebę odpoczynku, potrzebę zabawy, rozwoju, potrzebę kontaktu z innymi ludźmi. I właśnie te prozaiczne, oczywiste prawdy powinny determinować powstawanie miejsc, w których rodzice, bez porzucania swej roli, mogliby czuć się dobrze. Jeśli chcielibyście wiedzieć, gdzie w Warszawie możecie spotkać się z innymi rodzicami, jeśli podczas tych spotkań, będą Wam towarzyszyć dzieci, a macie ochotę wypić kawę czy wysłuchać porad specjalistów, czytajcie dalej, a przekonacie się, że nie trzeba wiele, by dobrze spędzić czas. Jako rodzic.

 Kluby przyjazne Rodzinom to inicjatywa Zrzeszenia organizacji działających na rzecz dzieci i rodziny Praskie Forum. Liczy sobie ona już kilka lat, a została powołana, aby wspierać praskie rodziny a szczególnie dzieci na drodze rozwoju. W ramach projektu Kluby przyjazne Rodzinom działa szereg punktów dla rodziców z dziećmi w wieku 0-6 lat. Kluby oferują zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych, pomoc specjalistów (psychologa, fizjoterapeuty), stanowią również miejsce spotkań i wymiany. Sieć klubów rozmieszczona jest na całej Pradze Północ.

Do klubu może przyjść każdy, bez umawiania, zapowiadania się i innych formalności. Uczęszczanie do klubu jest bezpłatne. Prascy rodzice mają szansę wziąć udział w konsultacjach z fizjoterapeutą. Odbywa się również cykl warsztatów z psychologiem, traktujących o emocjonalnych aspektach rodzicielstwa, jak np. radzenie sobie ze złością własną i dziecka czy relacje pomiędzy rodzeństwem.

Innym stałym punktem programu klubu jest śpiew, czyli zajęcia muzyczno-rytmiczne, cieszące się dużym powodzeniem. Ciekawe jest również to, że klubowicze, którzy mają ochotę poprowadzić zajęcia dla innych na dowolnie wybrany temat, mają ku temu okazję. Przestrzeń klubu jest do ich dyspozycji.

W klubie nie musimy obawiać się, że nasze dzieci będą komuś przeszkadzać. Kluby powstały dla rodzin z dziećmi, zatem twórcy tych miejsc zdają sobie sprawę, że dzieci przechodzą swoje kryzysy, miewają „słabsze” dni, złe humory, zupełnie jak dorośli, z tą różnicą, że najmłodszym trudniej sobie poradzić z tymi skomplikowanymi emocjami.

Kluby są przystosowane na przyjęcie gości dużych i małych, wyposażone są w sprzęt typu przewijak czy stół do podawania posiłków. Trzeba pamiętać, że miejsca różnią się miedzy sobą, ale założyciele starają się, by każdy klub posiadał elementy sprzyjające przebywaniu w nim rodzicom z dziećmi.

Kluby prowadzone są przez organizację partnerską w ramach Praskiego Forum. Poniżej przedstawiamy adresy klubów do odwiedzenia których, serdecznie Was zachęcamy. 

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *