Kultura na terenie rewitalizowanym. Czy Praga jest rzeczywiście dzielnicą artystyczną?

Jednym z elementów rewitalizacji, obok przeprowadzanych remontów i modernizacji miejskiej zabudowy, jest rozwój kultury – istotny aspekt z punktu widzenia historii miejsc oraz tożsamości jej mieszkańców. Temat poprawy jakości życia we wszystkich dzielnicach Warszawy to wielopłaszczyznowe ujęcie tego, co jest ważne w życiu w mieście. Kultura zdaje się być nieodłączną częścią miasta, dlatego serdecznie zapraszamy do debaty „Kultura na terenie rewitalizowanym”.

Rewitalizacja jako poprawa jakości życia – czyli m.in. wspomniane remonty i modernizacje kamienic, nowe mieszkania, instytucje, więcej zieleni, rozwój turystyki, kultury, sportu, gospodarki a co najważniejsze, integracja i wsparcie mieszkańców, to ważny projekt władz stolicy. Koncepcja Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku to wieloaspektowość zmian w różnych sferach: infrastruktury, kultury, sportu, polityki społecznej, aktywizacji i integracji mieszkańców.

Urzędnicy dążą, miejmy taką nadzieję, do poprawy standardów, do wyznaczania nowej jakości życia w dzielnicach zaniedbanych, zapomnianych, wymagających poprawy warunków, a mieszkańcy, aktywiści, społecznicy i wszyscy, którzy nieformalnie działają na rzecz miasta, dokładają starań, by realizowane założenia władz były tym, czego faktycznie potrzebuje, chociażby mieszkaniec Pragi.

Już w najbliższy czwartek 9 listopada zapraszamy wszystkich na debatę zatytułowaną „Kultura na terenie rewitalizowanym”. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi, a poprowadzi je dr hab. Paweł Możdżyński. Zobaczcie, jakie tematy zostaną poruszone w trakcie debaty, na którą zaproszeni zostali aktywiści, artyści, przedstawiciele instytucji kultury, badacze oraz animatorzy społeczni.

– Czy Praga jest rzeczywiście dzielnicą artystyczną?

– Czy sztuka może być skutecznym narzędziem rewitalizacji?

– Czy artywizm na Pradze ma sens?

Dyskusji podlegać będzie kondycja sztuki i życia kulturalnego na Pradze w obszarze objętym Zintegrowanym Programem Rewitalizacji. Organizatorzy pragną rozmawiać na temat celowości podejmowania działań artystycznych i ich roli w zmianach obejmujących naszą dzielnicę. Rozważaniom podlegać będzie również społeczna skuteczność sztuki.

Serdecznie zachęcamy do przybycia na spotkanie. Wstęp wolny.

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *