Praski miś – „symbol pokoju, radości i miłości”?

„Moje misie pomagają mi mierzyć się ze światem i chcę się tym podzielić z innymi” twierdzi francuski artysta Ylan Anoufa, autor pięciometrowej rzeźby, która stanęła przy wejściu do Parku Praskiego. Instalacja ma być „symbolem pokoju, radości i miłości”. Jednocześnie, według pracowników urzędu dzielnicy, przedstawia „praskiego misia”. Jak odczytują ją mieszkańcy Warszawy?

Pięciometrowa, geometryczna instalacja wykonana została z metalu i ozdobiona komiksowymi historyjkami. Figura kolorowego misia AnoufaBear ma być utożsamiana z pozytywnymi emocjami, jak twierdzi autor, miś ma przypominać warszawiakom o „najprostszych emocjach, które sprawiają, że życie staje się szczęśliwsze”.

Okazało się, że gdy ten niewinny, barwny projekt, sfinansowany w całości przez Ylana Anoufa, stanął w głównej alei parku Praskiego, niedaleko warszawskiego zoo, w Internecie zawrzało. To, co z założenia miało przynieść radość i pokój, podzieliło mieszkańców stolicy.

Na portalach społecznościowych dotrzemy do broniących artystycznej wizji autora, zainspirowanego do stworzenia dzieła historią właścicieli warszawskiego zoo, którzy uratowali setki Żydów podczas drugiej wojny światowej. Przeczytamy, że „(…) misiek jest ok”, „trzeba być otwartym na bycie wesołym” oraz, że miś jest lepszy „od czterech śpiących”.

W grupie nieprzychylnie poruszonych mieszkańców stolicy spotkamy się z komentarzami, które przeczą misji artysty. Przeczytamy, że „(…) miś jest koszmarkiem”, „wizją pijanych dzieci kwiatów” oraz, że jest kiczowaty. Najbardziej jednak interesujące komentarze to te, dotyczące braku związku misia z praskim folklorem. Mieszkańcy wyrażają obawę, że ich dzielnica staje się wysypiskiem artystycznych wizji, które zamiast nawiązywać do tradycji Pragi, sprawiają, że jest chaotyczna, przypadkowa i brzydka.

A co Wy sądzicie o nowej instalacji? Czy w przestrzeni miejskiej jest wystarczająco miejsca dla wszystkich artystycznych przesłań? Co zmienia w miejskim krajobrazie miś? Jakie cechy mogą być z nim utożsamiane? Zachęcamy do dyskusji.

JK

One thought on “Praski miś – „symbol pokoju, radości i miłości”?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *