Nowa Strzelecka i Środkowa – ”Ulice Nowej Pragi”

Rozstrzygnięto konkurs „Ulice Nowej Pragi”. Zgodnie z zapowiedziami władz miasta, zwycięski projekt zamieni Strzelecką i Środkową w przyjazną pieszym, zieloną przestrzeń.

Rewitalizacja Pragi obejmuje swoimi działaniami m.in. remonty budynków oraz ulic. Ponadto odpowiada za ważne dla mieszkańców modernizacje, jak np. podłączanie budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej. Ten wielowymiarowy projekt to wszelkie działania w miejskiej przestrzeni publicznej, która ma być dla mieszkańców atrakcyjna, stąd też powstał konkurs zatytułowany „Ulice Nowej Pragi”.

Ogłoszony przez stołeczny ratusz konkurs architektoniczno-urbanistyczny „Ulice Nowej Pragi” miał za zadanie wyłonić najlepszą koncepcję zagospodarowania ulicy Środkowej i Strzeleckiej.

Zwycięski w konkursie pracowni WXCA projekt zakłada, że ulice Środkowa i Strzelecka zazielenią się i będą sprzyjać pieszym. Autorów koncepcji doceniono za m.in. trafną propozycję uformowania wnętrza Środkowej jako jednoprzestrzennej o uspokojonym ruchu oraz atrakcyjny układ zieleni.

W planach jest stworzenie przestrzeni zapewniającej równoprawne bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Projekt, w ocenie jury, jest elastyczną koncepcją, ponieważ pozwala na jej dostosowywanie do zmiennych potrzeb funkcjonowania ulicy.

Zastanawia natomiast obecność na Strzeleckiej samochodów. Czy ulica zostanie zamknięta dla kierowców?

Jak przekonuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl wiceprezydent Olszewski – Kwestie organizacji ruchu nie są teraz przesądzane. Na etapie konkursu nie wprowadzaliśmy wymogu zamykania ulic dla aut. Regulamin wyraźnie wskazywał na konieczność zachowania funkcji komunikacyjnej, ale z zastrzeżeniem jej dostosowania do charakteru ulic i programu rewitalizacji. Co w praktyce oznacza, że ruch będzie się odbywał tymi ulicami (musimy zachować choćby dojazd do posesji), ale chcemy wprowadzić typowe dla takiej zabudowy zagospodarowanie, które będzie miało charakter woonerfu.–

O tym, czym jest woonerf, przeczytacie u nas w jednym z poprzednich artykułów.  

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *