Tajemniczy głaz na Golędzinowie

Niedaleko mostu Gdańskiego nad Wisłą powstanie jeden z najbardziej niezwykłych budynków w Warszawie. Nowa inwestycja ma przypominać wielki głaz narzutowy i posłuży mieszkańcom stolicy jako oryginalny ośrodek edukacji przyrodniczej.

Budynek-głaz zaprojektowany został przez krakowskie biuro EM4. Kształt i faktura elewacji będą przypominać wydrążony kamień, stojący na zielonej łące. Ale od projektu do jego realizacji długa droga. W roku 2015 informowano, że realizacja inwestycji zakończy się rok później. Okazuje się, że pawilon-głaz przygniotły formalności i cały proces uległ wydłużeniu.

Trzeba przyznać, że projekt ma poważne wymagania technologiczne ze względu na kształt bryły. Dodatkowym utrudnieniem jest sąsiedztwo Wisły, czyli pojawiają się skomplikowane warunki hydrologiczne. Te wszystkie czynniki sprawiły, że przez długi czas nie było chętnych, którzy podjęliby się realizacji oryginalnego, ale jakby nie patrzeć, złożonego projektu architektonicznego.

Mimo istniejących przeszkód rękawicę w walce o realizację pawilonu-głazu podjęły cztery firmy. Jak czytamy na tvn.warszawa.tvn24.pl, wnioski z prośbą o dopuszczenie do dialogu konkurencyjnego złożyli: Transtolbud-Piekutowski, konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Wysowa, Alfa-Bet Polska, Przedsiębiorstwo Innowacyjne Ergo Gardziej Ryszard.

Jak informuje Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni, nie jest to typowy przetarg. Dialog konkurencyjny minimalizuje zagrożenia związane z ewentualnym odstąpieniem od realizacji projektu. Ten rodzaj współpracy jest procesem kilkuetapowym, zatem trudno oszacować, kiedy inwestycja zostanie sfinalizowana. – Przed końcem roku chcielibyśmy wybrać wykonawcę. Im szybciej tym lepiej, ale może to potrwać długo – dodaje Burkacki.

JK

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *