Warszawiacy bronią Stalowej

Ulica Stalowa to jedna z głównych ulic warszawskiej Pragi, która mimo wojennych zniszczeń, zachowała swą autentyczną tkankę. Dziś warszawiacy stają w jej obronie, bo jak sami twierdzą, muszą chronić zabytkową zabudowę przed projektem Spółki Bouygues Immobilier Polska.

Francuski deweloper przedstawił projekt budynku wielorodzinnego, który ma powstać przy ulicy Stalowej na działkach o nr ew. 16/4, 16/9, 16/10 oraz 31 cz. w obrębie 4-13-05, czyli na terenie dawnego bazaru Władysława Pachulskiego. Na wizualizacji widoczny jest nowoczesny apartamentowiec o 6 kondygnacjach. Projekt wpisuje się w nurt współczesnej architektury: bryła jest prosta, utrzymana w stonowanych barwach szarości, brązu i bieli, zwraca swą uwagę „wychodzącymi” z budynku balkonami o prostych, czarnych balustradach.

Propozycja Spółki Bouygues Immobilier Polska to dobry, zgodny z aktualnymi trendami projekt, który niewątpliwie spełni wysokie standardy architektoniczne w młodych, nowoczesnych dzielnicach stolicy. Czy jednak powinien on zostać zrealizowany w starej, historycznej części miasta?

Okazuje się, że zaprezentowana wizualizacja zaniepokoiła dużą grupę mieszkańców, którzy postanowili zmienić projekt dewelopera. Organizacja Miasto Jest Nasze – Praga Północ wystosowała pismo, w którym apeluje o zmianę fasady budynku, tak, by nowy projekt kontynuował zabytkową zabudowę otoczenia. Teren po dawnym bazarze Władysława Pachulskiego ma wg autorów apelu ogromny potencjał, który należy wykorzystać celem utrwalenia historycznego charakteru ulicy.

Jeżeli Wam również nie podoba się koncepcja architektoniczna Spółki Bouygues Immobilier Polska, przyłączcie się do pisemnego apelu, którego szczegóły poznacie na stronie:  

https://www.facebook.com/mjn.pragapn/?hc_ref=ARSpQUrPwCNEZPqv4DxlbqJ0wOXuTvHrhiRTJNJvLQuheK-JUmE0FKDuncBPZrEm_Kw. 

Joanna Karczmarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *