Czyje jest miasto? Odpowiadamy – Miasto Jest Nasze

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze założyło w roku 2014 oddział Praga Północ. To właśnie mieszkańcy dzielnicy przejęci jej losem starają się zadbać o interesy prażan, podejmując szereg akcji na rzecz niszczejącej architektury czy problemów komunikacyjnych.

Do tej pory zatroskani członkowie Stowarzyszenia doprowadzili m.in. do remontu słupa transformatorowego z ul. 11 Listopada, zorganizowali cykl spotkań dotyczący porad prawnych dla mieszkańców Pragi czy też współuczestniczyli w akcji ratowania praskich piwnic, które wpisane zostały do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.

Tym razem interesującym obszarem działań grupy jest społeczny audyt reprywatyzacji. Na stronie https://www.facebook.com/mjn.pragapn/posts/1333752440051935:0 Stowarzyszenie opublikowało infografikę przedstawiającą liczbę nieruchomości zwróconych od 1990 roku w poszczególnych dzielnicach Warszawy.

Jak podkreślają autorzy grafiki, jest to przykład bardzo podstawowych informacji, które do tej pory nie zostały przez nikogo rzetelnie przedstawione. Celem społecznego audytu reprywatyzacji członków stowarzyszenia jest poszukiwanie odpowiedzi na takie pytania jak: „(…) ilu lokatorów dotknęły zwroty, na jakie kwoty nieruchomości były zadłużone tuż przed wojną, w jakim stanie znajdowały się one tuż po wojnie, co na nich stoi dzisiaj. Czym różniły się zwroty dokonywane na Bielanach od tych realizowanych w Śródmieściu? (…)”

Aktywiści z Miasto Jest Nasze poszukują ludzi, którym również zależy na zwiększeniu transparentności całego procesu reprywatyzacji. Jeżeli zatem chcecie wesprzeć działania prażan, wystarczy wpłacić darowiznę na rzecz Stowarzyszenia: http://wspieraj.miastojestnasze.org/ lub zgłosić chęć bezpośredniego udziału w przygotowaniu audytu: http://form.jotformeu.com/form/50572097861360.

Serdecznie zachęcamy do współpracy w imieniu członków Stowarzyszenia: „(…) prawników, historyków, archiwistów, socjologów, statystyków, informatyków, grafików, osób znających tematykę mieszkalnictwa i praw Lokatorów. A także wszystkich, dla których temat warszawskiej reprywatyzacji jest ważny lub którzy zostali przez nią osobiście poszkodowani.”

Joanna Karczmarczyk

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *