Uzależnieni od substancji psychoaktywnych muszą się wynieść?

Przyszpitalny program substytucyjny przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ulicy Wolskiej został zamknięty. Około stu pacjentów znalazło pomoc w poradni Volta Med na warszawskiej Pradze. Co stoi na przeszkodzie kontynuowania terapii?

Okazuje się, że działający przy ulicy Kijowskiej 7/3 punkt pomocy osobom uzależnionym może ponownie zostać przeniesiony. Działalność Poradni Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych nie podoba się mieszkańcom bloku przy Kijowskiej, w którym działa punkt Volta Med. Powołują się oni na plan zagospodarowania budynku, który podobno nie uwzględnia w wynajmowanym lokalu świadczenia usług dotyczących zdrowia. Stanowisko to potwierdza rzecznik prasowy dzielnicy Praga-Północ Krzysztof Szyszko, który podkreśla, że zarówno budynek, jak i lokal użytkowy są własnością prywatną.

W sprawie wypowiedział się Jacek Charmast ze Stowarzyszenia Jump, nadzorujący całą sprawę: – Urząd Marszałkowski, który wydaje zgodę z programem substytucyjnym na działalność był na bieżąco powiadamiany o różnych problemach, które się wiążą z tą działalnością. I miał wiele sposobów by ten problem rozwiązać (…). –

Decyzję o zakończeniu programu substytucyjnego krytykuje radny dzielnicy Jacek Wachowicz, który nie rozumie, dlaczego przygotowany do tego typu działalności Szpital Zakaźny pozbył się pacjentów.

W odpowiedzi marszałek województwa Adam Struzik wyjaśnia, iż szpital zajmuje się poważnymi przypadkami, takimi jak choroby tropikalne, malarie, zatem terapia powinna zostać zlokalizowana w innym punkcie. Struzik dodaje, że placówka przy Kijowskiej spełnia wszelkie normy i nie stanowi zagrożenia.

Jakie stanowisko przyjęli przedstawiciele firmy Volta Med? Zobowiązali się do spotkania z mieszkańcami. Być może ich wiedza i przedstawione argumenty wpłyną na zmniejszenie obaw mieszkańców przy Kijowskiej.

Czy faktycznie osoby uczęszczające na terapię są uciążliwe dla mieszkańców Kijowskiej? Czy prawdą jest, że lokatorzy znajdują w pobliżu punktu terapeutycznego zużyte strzykawki i igły? Czy jest szansa na pogodzenie interesów obu stron? Czekamy na Wasze opinie.

Joanna Karczmarczyk

One thought on “Uzależnieni od substancji psychoaktywnych muszą się wynieść?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *