Przejdź na drugą stronę

Gdy spytasz przypadkową osobę na ulicy, co sądzi o warszawskiej Pradze, to z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowie ona: „Nie ma tam nic ciekawego”, „Strach nocą wychodzić na ulicę” lub „Lewa strona Wisły jest ładniejsza”.  

Pięć studentek Uniwersytetu Warszawskiego (Pamela Bełz, Martyna Fic, Natalia Jaroś, Natalia Machura i Ewelina Mularczyk) studiujących na wydziałach Ekonomii i Zarządzania, zdecydowało się odczarować ten negatywny wizerunek prawej strony Wisły.

Większość z nich związana jest z Warszawą już od kilku lat. Codziennie doceniają korzyści, okazje i możliwości wynikające z mieszkania w stolicy. Cenią i szanują historię tego miejsca, dlatego starają się jak najlepiej ją poznać.

Dlatego też nietrudno było im dostrzec, że Warszawa jest podzielona na dwie części. Lewobrzeżną stronę zna każdy mieszkaniec i turysta. To tu mieści się Uniwersytet, Starówka, najważniejsze pomniki i muzea. Tę przestrzeń i jej zabudowania znają najlepiej. Jednak mało kto decyduje się na podróż na drugi brzeg. Ta strona wydaje się zapomniana i zdecydowanie niedoceniana przez turystów, a nawet przez samych warszawiaków. To poważny błąd, ponieważ praska strona też może się pochwalić niesamowicie klimatyczną architekturą, pięknymi zabytkami oraz imponującymi nowymi inwestycjami (mało kto wie, że to właśnie tutaj Google zdecydował się otworzyć swoje centrum startupowe). Powtarzane historie i bezpodstawne stereotypy o niebezpieczeństwie (według policyjnych statystyk najniebezpieczniejszą dzielnicą jest Śródmieście), sprawiają, że ludzie ignorują prawy brzeg i nie mają ochoty go poznawać.

W ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” studentki tworzą projekt społeczny o nazwie „proPRAGAnda”, którego celem jest zachęcenie warszawiaków (i nie tylko) do odwiedzenia Pragi i do poznania jej niepowtarzalnego klimatu.

Głównym punktem projektu jest wykonanie mapy z najciekawszymi miejscami prawego brzegu Wisły, w których uwzględnione będą nie tylko restauracje i kawiarnie, ale także miejsca związane z kulturą: galerie, muzea i teatry. Mapa autorstwa Macieja Dzieniszewskiego, młodego i utalentowanego grafika z Białegostoku, wyróżniająca się ciekawą stylistyką, wkrótce będzie dostępna w formie broszur i plakatów.

Studentki nawiązały już współpracę z wieloma lokalami, wystąpiły w audycji Radia Praga, a ich projekt został objęty patronatem przez samego burmistrza dzielnicy.

Oprócz tego dziewczyny działają na portalach społecznościowych i gorąco zachęcają do obserwowania ich działań projektowych. Możecie je znaleźć na Facebooku (Propraganda) oraz Instagramie (propraganda_), gdzie codziennie publikują informacje na temat ciekawych wydarzeń i miejsc na Pradze, a także zamierzają organizować konkursy, w których będzie można wygrać zniżki do wybranych lokali. Aktywne działania studentek skutkują coraz większym zainteresowaniem mieszkańców, a nawet władz Warszawy.

Niedawno stworzyły nową serię postów na Facebooku nazwaną „backintime”, która ukazuje, jak zmieniała się Praga na przestrzeni lat. Stare fotografie oraz ciekawostki pod nimi zamieszczone mają pomóc młodszym pokoleniom poznać historię tego miejsca, które jeszcze 20 lat temu nosiło ślady wojny. Do dziś zresztą na Pradze można znaleźć nieodnowione, przedwojenne kamienice i uliczki, które nadają niezwykły charakter.

Może i Praga nie szczyci się wieżowcami do chmur czy Starówką, ale przedwojenne kamienice, wielkie murale i cudowne kawiarnie czynią to miejsce pięknym i  klimatycznym. Aby się o tym przekonać już dziś, cytując główne hasło projektu, przejdź na drugą stronę i śledź na bieżąco działania tych ambitnych, młodych dziewczyn.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *