Zmiany na Placu Hallera

Zbyt nasłoneczniony plac zabaw na Placu Hallera. Za mało ławek. Za dużo psich odchodów. Brak miejsc parkingowych. Niewystarczająca liczba przejść dla pieszych. Zły stan chodników. Brak podjazdów dla wózków. To tylko niektóre uwagi mieszkańców Pragi, którzy aktywnie włączyli się w konsultacje społeczne odbywające się na placu Hallera w 2016 roku.

Plac Hallera został wówczas uwzględniony w projekcie zatytułowanym ’’Warszawskie Centra Lokalne’’ jako doskonałe miejsce do przeprowadzenia przekształceń służących mieszkańcom oraz pozostałym użytkownikom tych przestrzeni.

Urząd Miasta st. Warszawy wraz z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów RP dostrzegł potencjał tkwiący w Placu Hallera. W wieloetapowym projekcie mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły, oceniać stan faktyczny, wspólnie rozstrzygać proponowane rozwiązania z architektami, które mogłyby poprawić jakość życia na wielu płaszczyznach: architektonicznej, urbanistycznej, ekonomicznej oraz społecznej.

Po akcji promocyjnej, zachęcającej do społecznych konsultacji, odbyły się spotkania z mieszkańcami. Po diagnozie dotyczącej stanu Placu Hallera oraz określeniu możliwości, przyszedł czas na planowanie. Na roboczej makiecie powstawały pomysły oraz ich warianty modyfikowane przez przybyłych zainteresowanych. Makieta z pomysłami przedstawiona została w wielu strategicznych punktach Placu Hallera m.in. w Klubie Złotego Wieku czy Bibliotece przy ul. Skoczylasa, gdzie każdy mieszkaniec mógł zapoznać się z pomysłami innych. W ostatnim etapie w Centrum Wielokulturowym odbyła się debata podsumowująca konsultacje.

Jak wynika z raportu przedstawionego na stronie: https://www.praga-pn.waw.pl/data/newsFiles/raport_ulepszmy_razem_plac_hallera_z_zal.pdf realizatorzy konsultacji rekomendują wiele ciekawie brzmiących rozwiązań dla problematyki zgłaszanej przez mieszkańców.

Czytamy m.in. o przesunięciu pętli autobusowej poza teren Placu, uporządkowaniu parkowania czy też likwidacji barier architektonicznych w postaci murków i schodków przed budynkami (lub stworzeniu wielu dostępnych podjazdów).

Osoby uczestniczące w konsultacjach oceniły problem z parkowaniem przy Placu jako najpilniejszy do rozwiązania, na drugim miejscu uplasowało się uspokojenie ruchu samochodowego oraz organizacja oferty gastronomicznej i kawiarnianej.

Nie obyło się bez kontrowersji wokół pomysłów. Proponowane przez niektórych wprowadzenie elementów infrastruktury handlowej na teren skweru uznane zostało za niekorzystne/niepotrzebne na tym terenie.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowo przedstawionym raportem, w którym m.in. przeczytamy o planach stworzenia Polany Wypoczynkowej, Placu Dębowego oraz Tężni.

Joanna Karczmarczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *