Wiklinowe brzegi Wisły

Zbliża się okres, w którym z przyjemnością wypoczywamy nad brzegiem Wisły. Wybrzeże na terenie dzielnicy Praga Północ cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców stolicy. Stanowi ono jedną z atrakcji dla odwiedzających Warszawę turystów. Jednak czy tak zaśmiecony teren powinien być wizytówką warszawiaków?

Dziś ponownie przyglądamy się projektom Budżetu Partycypacyjnego. Tym razem zainteresował nas projekt zgłoszony przez Przemka Paska, który proponuje nam posprzątanie wybrzeży wiślanych, rozciągających się pomiędzy brzegiem rzeki a wałem przeciwpowodziowym. W sumie obszar ten ma ok 6 km długości oraz szerokość od 50 m do ok 200 m. A na tej wielkiej połaci ogromną ilość śmieci!

Jak zwraca uwagę autor projektu, zależy mu na posprzątaniu całego terenu: ‘’(…) Nie tylko poboczy ścieżek, ale też wnętrza łęgów (…)’’. W tym celu po gruntownym sprzątaniu wybrzeża pomysł zakłada: ‘’(…) wykonanie i zainstalowanie w terenie co ok. 100 m. – w miejscach najczęściej zaśmiecanych, wiklinowych koszy na śmieci o wymiarach ok: 100 cm x 50 cm, posadowionych na żywokołach — żywych kołkach wierzbowych wkopanych ok. 1 m w ziemię. Kosze powinny być wykonane w oparciu o kształt tzw.: „wiraszek” czyli tradycyjnych wiklinowych pułapek na ryby (…)’’.

Podoba się nam projekt ekologicznych koszy na śmieci, które wykonane miałyby być tylko z naturalnych surowców, takich jak wiklina czy sznurek konopny. Oprócz praktycznej funkcji, mogłyby stanowić charakterystyczny motyw dekoracyjny. Elementem zasługującym na uwagę jest również podkreślenie, że w sprzątanie wybrzeża zaangażowane poprzez zatrudnienie byłyby osoby bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym m.in. poprzez swoją bezdomność.

Zaśmiecenie terenów wzdłuż Wisły jest ogromnym problemem, warto zatem przyjrzeć się pomysłowi Przemka Paska, by wypoczynek na nadwiślańskiej plaży był prawdziwym relaksem w czystych okolicznościach przyrody. Aktualnie trwa weryfikacja projektu, do głosowania zapraszamy w czerwcu.

Joanna Karczmarczyk.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *