Miejsca Aktywności Lokalnej na Pradze

Macie pomysł na warsztaty decoupage dla dzieci z pobliskiej szkoły? Chcecie zorganizować Sąsiedzką Gwiazdkę? Marzy Wam się książkowy klub dyskusyjny w waszej dzielnicy? W wyobraźni już kupujecie materiały plastyczne w zaprzyjaźnionej hurtowni, drukujecie świąteczne plakaty z ogromnym karpiem na pierwszym planie i tworzycie listę książek do omówienia przez najbliższe dwa lata. To świetnie, teraz wystarczy znaleźć miejsce spotkań. I na tym etapie zazwyczaj dopada Was zwątpienie i rezygnujecie z Waszego super pomysłu. Niepotrzebnie.

W przestrzeni naszego miasta powstały cudowne Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL), czyli punkty realizujące ideę otwartości na społeczność lokalną. Miejsca te urzeczywistniają pomysły mieszkańców oraz sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu. MAL to inicjatywa określana przez pomysłodawców jako ‘’sposób działania, idea, sygnał, że miejsce może być otwarte na mieszkańców i ich inicjatywy’’.

Idea MAL może być realizowana przez różne instytucje publiczne (np. biblioteki, domy kultury), przez lokalnych przedsiębiorców (np. sklepy, kawiarnie, prywatne teatry, galerie), organizacje pozarządowe (NGO), spółdzielnie mieszkaniowe i rady osiedli.

Co ważne, MAL wspiera lokalne działania nieodpłatnie, a wsparcie może dotyczyć różnych obszarów. Może być realizowane przez udostępnienie przestrzeni do spotkań, wypożyczenie sprzętu (np. krzeseł, rzutników), poprzez współorganizację określonych przedsięwzięć.

Na Pradze Północ ideę Miejsc Aktywności Lokalnej realizują:

 o Praska Światoteka, ul. Szwedzka 6/82

o Klub dla Rodzin „Zwalcz Nudę”, ul. Ludwika Kickiego 1

o Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54 (wejście od Pl. Hallera)

o Dzika Strona Wisły, ul. PL. Hallera 5

Masz pomysł? Masz miejsce do jego realizacji. Sprawdź, w jaki sposób pracownicy i wolontariusze mogą wesprzeć Cię w działaniu na rzecz lokalnej społeczności.

Więcej informacji na temat MAL-u znajdziesz tu: http://www.inicjatywa.um.warszawa.pl/mal

Joanna Karczmarczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *