”Rzuć, bracie, blagę i chodź na Pragę…”

Z warszawską Pragą jest jak z kontrowersyjnym artystą albo się ją kocha, albo nienawidzi. Krążą legendy o jej niebezpiecznych zakątkach, ulicach, na których lepiej się nie znaleźć ciemną nocą.

Dzielnica ta nie cieszy się dobrą opinią ze względu na zaniedbania socjalne. I choć w okresie II Wojny Światowej Praga nie uległa tak wielkim zniszczeniom jak lewobrzeżna część Warszawy, to niestety przez kolejne dziesięciolecia dzielnicę zaniedbano. Przy widocznych zniszczeniach kamienic funkcjonuje jednak coś, co z kolejnymi latami przyciąga zarówno ciekawskich poszukiwaczy przygód, artystów, jak i inwestorów. Tylko na Pradze doświadczymy praskiego folkloru ukrytego w kapliczkach na podwórkach kamienic czy w ‘’wartkim’’ języku na Bazarze Różyckiego.

W 1648 roku król Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie, dzięki niemu możemy dziś świętować 369 urodziny dzielnicy. To wspaniała okazja, by odczarować Pragę, pokazać wszystkim dzielnicę, w której powstało wiele urokliwych miejsc, tak przyjaznych dla ucha (np. Retro Praga — lokal z muzyką na żywo, ul. Ząbkowska 2), żołądka (np. Mucha nie siada — lokal ze smacznym jedzeniem i trunkami, ul. Ząbkowska 38) czy serca (np. CzystaOjczysta  — klubokawiarnia artystyczna, ul. Ząbkowska 27/31) .

Organizatorami Urodzin Pragi 2017 są: Gwara Warszawska, FUNDACJA ZMIANA, Kolekcjonerzy Czasu, Na Pradze, Psm Michałów oraz Towarzystwo Przyjaciół Pragi. Program urodzin jest bardzo bogaty. Świętować będziemy od 6 do 12 lutego 2017 roku.

W programie m.in. wykłady, koncerty, wystawy fotografii, spacery z pasjonatami praskich przygód i wiele innych atrakcji.

Jeśli zatem, chcą Państwo spróbować urodzinowego tortu, zaśpiewać z praską kapelą największe szlagiery, poznać, nieopowiedziane do tej pory, praskie historie, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem urodzin dostępnym tu: www.twoja-praga.pl

Jesteśmy przekonani, że odkryjecie nieznane dotąd oblicze Szmulowizny, pokochacie ‘’szynki’’ przy Stalowej, dumnie uwieczniające praski klimat i dostrzeżecie potencjał tej klimatycznej dzielnicy naszego miasta.

Joanna Karczmarczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *