Latarnia, która „zauważy” pieszego. Unikalne oświetlenie stanie w Parku Praskim

Zarząd Dróg Miejskich z dumą poinformował, że w Parku Praskim pojawią się wyjątkowe w skali miasta latarnie. Wyjątkowe, ponieważ będą dostosowywać oświetlenie do ruchu pieszych.

Nowoczesne oświetlenie na Pradze-Północ jest jedną z najbardziej innowacyjnych inwestycji w tym roku, realizowanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Za kilka miesięcy w Parku Praskim stanie 200 nowych latarni z oprawami LED, które będą reagować na ruch, a tym samym dostosowywać do niego natężenie światła.

Kompleksowa przebudowa już się rozpoczęła. Stare, mocno wyeksploatowane latarnie żelbetowe z rtęciowymi oprawami zastąpione zostaną w sumie 25 latarniami typu Pastorał Warszawski (7 m wys.) oraz 181 latarniami o wysokości 5,5 m. Instalacje będą dawać białe światło oraz mają reagować na ruch.

Jak możemy przeczytać na stronie ZDM-u:

„[…] System sterujący oświetleniem parku będzie unikalny na skalę miasta. To tzw. oświetlenie nadążne, działające w oparciu o dwa stany pracy: stan czuwania, w którym oświetlenie przyciemnia się do określonej mocy oprawy (domyślnie do 60 proc., z możliwością dostosowania) oraz stan akcji, czyli rozjaśnienia do 100 proc. w chwili wykrycia pieszego”.

Jeśli zatem znajdziecie się w pobliżu Parku Praskiego, nie martwcie się, że z daleka jego alejki wyglądać będą na nieoświetlone. Gdy na terenie nie będzie spacerowiczów, system oświetleniowy będzie w trybie czuwania, przyciemniając oprawy. Dopiero, gdy czujniki wykryją ruch, wówczas system rozjaśni kolejno przed pieszym 2-3 oprawy, zgodnie z kierunkiem ruchu.

„[…] Potrzebę przebudowy oświetlenia parku sygnalizowali także mieszkańcy, głosując w budżecie partycypacyjnym na projekt pt. „Rozświetlamy Park Praski”. Postanowiliśmy wyjść nie tylko naprzeciw ich sugestiom, ale także mocno rozszerzyć zakres prac. Roboty wykonuje firma Jimmy. Wartość inwestycji to 3 096 327,93 zł” – podsumowuje ZDM.

Fot. ZDM

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *