Papa John’s otwiera się na Pradze-Północ. Czy zyska miano najlepszej pizzerii w mieście?

Amerykański gigant – Papa John’s, znana na całym świecie sieć pizzerii, jeden z trzech światowych liderów w produkcji i dostawie pizzy, wchodzi na polski rynek. Pierwszy lokal Papa John’s otwiera się 15 grudnia przy ul. Kijowskiej 1 w Warszawie.

 „Lepsze składniki. Lepsza pizza” to hasło, z którym już niedługo zaczniemy utożsamiać restaurację Papa John’s, bo to właśnie wysoka jakość składników ma wyróżniać markę spośród innych. Świeże ciasto z dodatkiem oliwy z oliwek, przygotowywany specjalnie dla Papa John’s sos pomidorowy oraz oryginalne włoskie sery, świeżo krojone warzywa i wędliny to podstawa tej amerykańskiej pizzy, którą już od 15 grudnia będziecie mogli zjeść w sercu warszawskiej Pragi.

„Otworzyliśmy właśnie pierwszą restaurację w Polsce. Cieszymy się, że mieszkańcy Warszawy, a przede wszystkim warszawskiej Pragi, będą mieli szansę zamawiać pizzę Papa John’s. Dzięki najlepszym składnikom i pasji z którą jest przygotowywana, jej spróbowanie będzie z pewnością wspaniałym doświadczeniem dla amatorów pizzy” – mówi Ewelina Rzedkowska, Dyrektor Operacyjny Papa John’s w Polsce.

Pizzę Papa John’s będzie można zamówić onlinetelefonicznie oraz zjeść na miejscu.

Dziś Papa John’s pojawił się na Kijowskiej, ale to nie koniec podbijania Warszawy przez amerykańskiego giganta. Dwadzieścia kolejnych restauracji Papa John’s otworzy w stolicy w ciągu następnych dwóch lat.

Historia marki

Papa John’s International to trzecia co do wielkości na świecie sieć pizzerii, w ramach której na 44 rynkach funkcjonuje ponad 5 tys. restauracji.  Jej siedziba znajduje się w Louisville, w stanie Kentucky. Rozwój sieci prowadzony jest w modelu franczyzowym, a właścicielem marki Papa John’s w Polsce jest Lech Pizza Sp. z o.o.

Papa John’s to ilustracja prawdziwego American dream. Legendarny John Schnatter, założyciel Papa John’s, swoją pierwszą pizzę upiekł w 1984 roku. W wieku 15 lat zaczął pracować w lokalnej pizzerii, w której przeszedł wszystkie szczeble doświadczenia – od zmywania naczyń do pieczenia pizzy. Wykorzystał je później w dość niecodziennych okolicznościach, kiedy to przyszło mu ratować upadającą tawernę swojego ojca.  Sprzedał swój ukochany samochód – Chevrolet Camaro Z28 z 1971 roku, a za uzyskane w ten sposób pieniądze kupił używany sprzęt i na zapleczu bankrutującego baru, zaczął piec pizzę według własnego przepisu, który stawiał przede wszystkim na jakość składników. W 1985 roku otworzył pierwszą restaurację Papa John’s w Jeffersonville w stanie Indiana i nie tylko uratował rodzinny biznes, ale zrealizował swoje wieloletnie marzenie – stworzenie sieci pizzerii, w których najważniejsza jest wysoka jakość oferowanych produktów – świeże ciasto, oryginalne włoskie sery, świeżo krojone dodatki i wyjątkowy sos pomidorowy.

Jeśli macie ochotę spróbować pizzy, która od wielu lat zachwyca najbardziej wymagających klientów na całym świecie, koniecznie odwiedźcie Papa John’s przy Kijowskiej 1. Tym bardziej, że mamy dla Was 10 zaproszeń, każde na pizzę w rozmiarze M. Wystarczy wziąć udział w naszej zabawie.

Jak wygrać zaproszenie na pizzę w Papa John’s?  

– Polub Gazetę Praskie Klimaty na Facebooku

– Udostępnij post o otwarciu restauracji na swoim facebookowym profilu

– Pod postem dotyczącym Papa John’s na naszym Facebooku dokończ zdanie: „W Praskich Klimatach najbardziej lubię czytać o …”

Odpowiedzią na pytanie pomożesz nam tworzyć ciekawy portal informacyjny, a sobie zagwarantujesz dowolną pizzę z Papa John’s. Wygrywa 10 pierwszych odpowiedzi. Zaproszenie będzie można zrealizować do 31 stycznia 2018 r.

Zapraszamy do zabawy.

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *