Kultura na terenie rewitalizowanym. Czy Praga jest rzeczywiście dzielnicą artystyczną?

Jednym z elementów rewitalizacji, obok przeprowadzanych remontów i modernizacji miejskiej zabudowy, jest rozwój kultury – istotny aspekt z punktu widzenia historii miejsc oraz tożsamości jej mieszkańców. Temat poprawy jakości życia we wszystkich dzielnicach Warszawy to wielopłaszczyznowe ujęcie tego, co jest ważne w życiu w mieście. Kultura zdaje się być nieodłączną częścią miasta, dlatego serdecznie zapraszamy do debaty „Kultura na terenie rewitalizowanym”.

Rewitalizacja jako poprawa jakości życia – czyli m.in. wspomniane remonty i modernizacje kamienic, nowe mieszkania, instytucje, więcej zieleni, rozwój turystyki, kultury, sportu, gospodarki a co najważniejsze, integracja i wsparcie mieszkańców, to ważny projekt władz stolicy. Koncepcja Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku to wieloaspektowość zmian w różnych sferach: infrastruktury, kultury, sportu, polityki społecznej, aktywizacji i integracji mieszkańców.

Urzędnicy dążą, miejmy taką nadzieję, do poprawy standardów, do wyznaczania nowej jakości życia w dzielnicach zaniedbanych, zapomnianych, wymagających poprawy warunków, a mieszkańcy, aktywiści, społecznicy i wszyscy, którzy nieformalnie działają na rzecz miasta, dokładają starań, by realizowane założenia władz były tym, czego faktycznie potrzebuje, chociażby mieszkaniec Pragi.

Już w najbliższy czwartek 9 listopada zapraszamy wszystkich na debatę zatytułowaną „Kultura na terenie rewitalizowanym”. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi, a poprowadzi je dr hab. Paweł Możdżyński. Zobaczcie, jakie tematy zostaną poruszone w trakcie debaty, na którą zaproszeni zostali aktywiści, artyści, przedstawiciele instytucji kultury, badacze oraz animatorzy społeczni.

– Czy Praga jest rzeczywiście dzielnicą artystyczną?

– Czy sztuka może być skutecznym narzędziem rewitalizacji?

– Czy artywizm na Pradze ma sens?

Dyskusji podlegać będzie kondycja sztuki i życia kulturalnego na Pradze w obszarze objętym Zintegrowanym Programem Rewitalizacji. Organizatorzy pragną rozmawiać na temat celowości podejmowania działań artystycznych i ich roli w zmianach obejmujących naszą dzielnicę. Rozważaniom podlegać będzie również społeczna skuteczność sztuki.

Serdecznie zachęcamy do przybycia na spotkanie. Wstęp wolny.

JK

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar