Nie zjemy niedzielnego hot-doga za złotówkę. Zakaz handlu w niedzielę

W miniony czwartek podkomisja ds. rynku pracy zakończyła dyskusję nad obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Posłowie wprowadzili do projektu poprawki. Zakaz handlu w niedzielę – wszystko wskazuje na to, że ustawa wejdzie w życie z początkiem 2018 roku.

W projekcie obywatelskim Solidarności dotyczącym zakazu handlu w każdą niedzielę, wprowadzono podstawową zmianę. Posłowie PiS-u zezwolili na handel bez żadnych ograniczeń w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca. Zgodnie z ich propozycjami zakupy będzie można robić w niedziele m.in. na poczcie, w lecznicach dla zwierząt oraz hurtowniach farmaceutycznych. W Wigilię i Wielką Sobotę handlować będzie można tylko do 14:00. Zamknięte będą również stacje benzynowe.

Ograniczenie co do zasady ma dotyczyć sklepów, stoik, straganów, hurtowni (z wyjątkiem farmaceutycznych), składów węgla i materiałów budowlanych, domów towarowych i wysyłkowych, biur zbytu, a także platform i sklepów internetowych, jeśli handel w niedzielę nie odbywa się w sposób zautomatyzowany.

Wyłączone spod zakazu mają być m.in. stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach, lotniskach, w szpitalach i więzieniach oraz festyny i jarmarki. Podczas czwartkowego posiedzenia na wniosek Poczty Polskiej poszerzono ją o placówki pocztowe.

Za niestosowanie się do zakazu osoba odpowiedzialna za handel prowadzony w niedziele lub święta poniesie karę grzywny  w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *