Przejścia wyniesione dla pieszych. Bezpieczniej czy tylko drożej?

Przejścia wyniesione dla pieszych powstają w kolejnych dzielnicach. Mają za zadanie uspokoić ruch, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Czy założenie Zarządu Dróg Miejskich, że przejście wyniesione zmusi kierowców do zdjęcia nogi z gazu jest słuszne?

Przejścia wyniesione pojawiły się w wielu lokalizacjach w Warszawie. Znajdziemy je na Nicejskiej, Barcelońskiej, Korsykańskiej i Macedońskiej, Półksiężyca, Powsińskiej, Roentgena, Szaserów oraz wzdłuż Alei Jerozolimskich na Ochocie.

Aktualnie trwają prace przy budowie takich przejść na ulicy Jagiellońskiej, na odcinku od trasy S8 do Ronda Starzyńskiego. Zgodnie z zapowiedziami prace mają zakończyć się pod koniec roku.

Przejście wyniesione opiera się na progu wyniesionym, stosowanym jako środek uspokojenia ruchu. Próg zwalniający wykonany jest zazwyczaj z mieszanki gumowej (recycling). Powierzchnia przejścia jak i pasy na najeździe progu mogą być pokrywane masami chemoutwardzalnymi z mikrogranulkami, które w nocy dają efekt odblaskowości.

Już pojawiają się pierwsze głosy, które bardzo źle oceniają pomysł rządzących.

– A kto mi powie, jaką przewagę ma taki próg nad zwykłą zebrą? Jeśli kierowca nie będzie chciał się zatrzymać, to tego nie zrobi, nawet jeśli mu się murek postawi. – twierdzi nasz czytelnik.

– To jest zbędne wydawanie pieniędzy. Jagiellońska ma być drożna, a takie progi sprawią, że zaczną się robić korki, których i tak nie brakuje. Ludzie przekraczają prędkość i będą to robić. Takie przejścia dla pieszych nic nie zmienią. – podkreśla mieszkanka Pragi.

Natomiast ZDM uważa inaczej. Na stronie zarządu możemy przeczytać: „Wyniesione przejścia dla pieszych są rozwiązaniem optymalnym na mniejszych, lokalnych ulicach lub na podporządkowanych wlotach takich ulic w główne arterie. Można je stosować tam, gdzie nie porusza się komunikacja miejska. Są one sposobem uspokojenia ruchu kołowego i poprawy bezpieczeństwa, przede wszystkim pieszych”.

Czy kierowcy zaczną zwalniać przez nowymi wyniesionymi przejściami dla pieszych? Czy nowa inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na Jagiellońskiej i innych ulicach Warszawy? Zapraszamy do dyskusji.

JK

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *