Praska kamienica zabytkiem

Praska kamienica mieszcząca się przy ul. Jagiellońskiej 27 została wpisana do rejestru zabytków w Warszawie. Co zadecydowało o takiej decyzji mazowieckiego konserwatora zabytków?

Zgodnie z informacją opublikowaną przez Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, praska kamienica rodziny Ahrens, wzniesiona w latach 1913-1914, została wpisana przez Pana Jakuba Lewickiego do rejestru zabytków w Warszawie ze względu na walory artystyczne oraz znaczenie historyczne.

Kamienica przy Jagiellońskiej wybudowana została na zlecenie rodziny Ahrens, z której pochodzili bracia Gustaw i Ludwik – właściciele garbarni prosperującej przy ul. Wawrzyszewskiej i św. Stanisława w Warszawie. Budynek miał zostać przeznaczony na wynajem dla lepiej sytuowanych warszawiaków, zatem zleceniodawcy projektu nadali mu wielkomiejski charakter. Czynszowa kamienica otrzymała 6-kondygnacyjną bryłę, zdobną fasadę oraz eleganckie, dekoracyjne wnętrza. Została również wyposażona w windę.

Jak możemy przeczytać na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:  „(…)O wartościach artystycznych obiektu świadczą zachowane elementy detalu architektonicznego oraz dekoracji ornamentalnej fasady, wykonane w stylistyce historyzującej w postaci frontoników obramień okiennych, płaskorzeźbionych zworników, girland, medalionów, płycin i wsporników. Całość uzupełniono boniowaniem oraz wysokimi niszami i pseudowykuszami dodającymi kamienicy monumentalności. O bogactwie zastosowanych motywów dekoracyjnych świadczą również reprezentacyjne klatki schodowe z ozdobnymi metalowymi balustradami zestawionymi z barwnymi, lastrykowymi podestami i stopniami schodów.”

Oprócz niewątpliwych wartości artystycznych obiektu, konserwatorzy nie mogli pominąć historycznych walorów budynku. Obiekt jest doskonałym dokumentem potwierdzającym intensywny rozwój Starej Pragi. W pierwszych dziesięcioleciach XX w. dzielnica zyskiwała wielkomiejski charakter, charakterystyczny dla zabudowy śródmiejskiej.

„Cechą charakterystyczną kamienic czynszowych było szczelne wypełnienie posesji wokół wewnętrznego podwórza, będącego jedynym źródłem światła dziennego dla mieszkań umieszczonych w oficynach.”

Gabaryty kamienicy przekładają się również na rozmiary mieszkań. W budynku na piętrze znajdują się jedynie cztery duże lokale, umieszczone zarówno od frontu, jak i w tylnej oficynie. Co ważne, w każdym mieszkaniu znajdują się dwa wejścia: jedno z klatki reprezentacyjnej, drugie z klatki kuchennej, dla służby, która miała w mieszkaniu swoje miejsce tzw. służbówkę. Istnienie tychże bardzo jasno dokumentuje sposób funkcjonowania przedwojennego społeczeństwa, a tym samym jest istotne z punktu naukowego w historycznym kontekście.

Jak podaje Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Pani Agnieszka Żukowska „Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.”

JK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *