Gentryfikacja Pragi jako efekt rewitalizacji

Gentryfikacja to pojęcie użyte po raz pierwszy w latach 70. przez brytyjską socjolog Ruth Glass. Termin ten określa zmiany charakteru miasta. To nader interesujące zjawisko zostanie szeroko przedstawione na debacie, na którą serdecznie Was zapraszamy.

Proces zmian, jaki dotyczy każdej dzielnicy, zarówno w sferze ekonomicznej, społecznej czy kulturowej zostanie omówiony podczas spotkania organizowanego przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Zjawisko gentryfikacji w kontekście Pragi oraz innych dzielnic Warszawy, zagrożenia z niego wynikające, budowanie świadomości władz i mieszkańców – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone podczas spotkania, dla którego punktem wyjścia jest publikacja Łukasza Drozdy „Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy?” wydana przez wydawnictwo Le Monde Diplomatique.

Serdecznie zachęcamy do udziały w debacie, którą poprowadzi Jan Mencwel, prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Uczestnikami spotkania będą:

– Łukasz DROZDA – politolog i urbanista. Doktorant w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH. Stały współpracownik „Le Monde Diplomatique – edycja polska”

– Beata SIEMIENIAKO – prawniczka, działaczka Komitetu Obrony Praw Lokatorów

– Maciej GDULA – socjolog, dr hab. UW, wykładowca w Instytucie Socjologii UW, autor m.in. „Style życia i porządek klasowy w Polsce”

– Andrzej BINKOWSKI – doktor nauk prawnych, znawca rynku nieruchomości, mieszkaniec Powiśla.

Debata odbędzie się 26 czerwca o godz. 19.00 w Teatrze Powszechnym. Zapraszamy do udziału wszystkich, których interesuje rewitalizacja dzielnic stolicy, tych, którzy chcieliby zrozumieć procesy zachodzące obok nich i móc świadomie podejmować decyzje o zmianach charakteru miasta.

Joanna Karczmarczyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *