Praskie, czyli atrakcyjne

Są wśród nas tacy, którzy kochają podróże. Dalekie i te całkiem bliskie. Wielogodzinne wyprawy na najwyższe szczyty i samotne kontemplowanie przyrody albo relaks w ekskluzywnym hotelu nad brzegiem basenu wśród innych turystów. Są również tacy, którzy z przewodnikiem w ręku biegają po wszystkich największych galeriach sztuki, najbardziej znanych kościołach, słynnych kawiarniach czy najpopularniejszych deptakach. Są również tacy podróżnicy, którzy wybierają wędrówkę w miejsca nieopisane w przewodnikach, które poznać można dzięki lokalnej społeczności. Zaglądają w opuszczone uliczki, a jedzenie kupują na malutkich straganach, a nie w drogich restauracjach. Ci ostatni postanowili zwiedzać świat na własną rękę, w efekcie swoich niesamowitych odkryć turystycznych stworzyli blogi podróżnicze, by dzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

To ciekawe podejście do odwiedzanych miejsc sprawiło, że zaczęły powstawać rankingi wśród podróżników. Tym razem przyjrzeliśmy się rankingowi stworzonemu przez portal podróżniczy Travel Supermarket oraz autorów blogów: Adama Goffmana (Travels of Adam) i Emily Rose (Cosy Traveler). Wspólnie wybrali najlepsze dzielnice Europy, które w ich ocenie będą w tym roku cieszyć się powodzeniem wśród turystów. Ranking opublikowany w Insider Business ucieszył całą Redakcję Praskich Klimatów. Dlaczego? Przeczytajcie sami.

Jak podaje Business Insider, dzielnice oceniane były w trzech kategoriach: kultura, kreatywność i wartość (wartościowość). Dla oceniających ważne były takie elementy obecne w dzielnicy jak alternatywne klubokawiarnie, galerie artystyczne czy przestrzenie coworkingowe. Punkty karne przyznawane były za obecność w przestrzeni sieciówek, takich jak np. Starbucks.

Na podium uplasowały się dzielnice:

  1. Kreuzberg — Berlin, Niemcy
  2. Miera Iela — Riga, Latvia
  3. Ancoats — Manchester, UK

Czwarte zaszczytne miejsce zajęła warszawska Praga! Docenieni zostaliśmy m.in. za to, że przyciągamy współczesną artystyczną bohemę. Dzielnica pełna jest galerii, przestrzeni kulturalnych, alternatywnych teatrów oraz klubów undergroundowych.

Jak podkreśla Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, odpowiedzialny za rewitalizację Pragi, ta dzielnica ma wielki potencjał. Znaleziono w niej przestrzeń dla nowoczesnego biznesu (startupy, Centrum Kreatywności przy ul. Targowej), a jednocześnie Praga obroniła się przed korporacyjną falą i zachowała swój pierwotny charakter.

Tym bardziej cieszy fakt, że dzielnica tak niedoceniona przez wiele lat i zaniedbana, nagle może zaprezentować wszystkim swój wyjątkowy urok. Miejmy nadzieję, że ranking zachęci turystów do odwiedzenia prawobrzeżnej części stolicy i poznania czegoś więcej niż Stare Miasto czy Łazienki Królewskie.

Joanna Karczmarczyk.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *